Thajské volby vyhráli stoupenci sesazeného premiéra Šinavatry

Bangkok - K vítězství v dnešních parlamentních volbách v Thajsku míří Strana lidové moci (PPP), k níž se připojili stoupenci sesazeného premiéra Tchaksina Šinavatry. Po sečtení 80 procent odevzdaných hlasů má PPP 230 míst v 480členném parlamentu, oznámila agentura AP.

PPP, která letos posílila příchodem několika stovek členů ústavně zrušené Šinavatrovy strany Thajci milují Thajsko, tak s největší pravděpodobností nezíská většinu křesel, jež by jí umožnila vládnout sama. Lídr PPP Samak Suntcharavedž se již nechal slyšet, že strana je připravena sestavit koaliční vládu. Novinářům zároveň řekl, že si je naprosto jistý, že se stane příštím premiérem.

Hlavní soupeř PPP, Demokratická strana, bude mít podle dosavadních výsledků v parlamentu 161 míst. Celkové výsledky jsou očekávány před půlnocí místního času (18:00 SEČ).

O složení nového zákonodárného sboru, ale především o návratu a podobě demokracie po patnácti měsících neoblíbené vojenské vlády mělo dnes možnost rozhodovat téměř 42 milionů oprávněných voličů.

Tchaksin Šinavatra byl svržen při nekrvavém vojenském převratu loni v září, přesto však zůstal široce oblíbeným politikem, zejména ve venkovských oblastech. PPP založila svou kampaň na slibu, že se Šinavatra vrátí zpátky ze svého londýnského exilu.