Sebevražedný útočník zabil na severu Iráku nejméně 22 lidí

Bagdád - Sebevražedný útočník zabil v obytném komplexu v severoiráckém městě Bajdží nejméně 22 lidí a dalších až 70 zranil. S odvoláním na místní policii a úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Většinu obětí údajně tvoří civilisté včetně nejméně tří dětí, dalšími jsou hlídkující policisté a dobrovolníci.

Úřady ve městě v reakci na atentát vyhlásily zákaz vycházení.

Útočník řídil dodávku, s níž se vyhodil do povětří v okamžiku, kdy mu policie zabránila vjet do komplexu ropné společnosti North Oil Company.

Policie uvedla, že cílem útočníka bylo zřejmě právě kontrolní stanoviště policistů a dobrovolníků, kteří pracují pro americkou armádu.

V Bajdží, které leží asi 200 kilometrů severně od Bagdádu, jsou významné ropné rafinerie, v nichž se zpracovává ropa z nedalekých rozlehlých nalezišť v oblasti města Kirkúk.

V Bajdží a okolí došlo už počátkem prosince k prudkému nárůstu útoků proti vládním silám. Úřady spojují tuto aktivitu s místní velmi silnou odnoží teroristické sítě Al-Káida, jejíž stoupenci 4. prosince pohrozili, že zahájí novou ozbrojenou kampaň proti irácké armádě i proti sunnitským milicím napojeným na americké síly.