Rusko: Protiraketový štít by mohl směřovat k změně režimu v Íránu

Moskva - Protiraketový štít, který Spojené státy plánují postavit v České republice a v Polsku, by měl být prostředkem k odstrašování Ruska a případně i ke změně vládnoucího režimu v Íránu. V rozhovoru pro dnešní vydání ruského listu Vremja Novosti to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Podle našich odhadů je cílem vytvořit systém, který by nesměřoval k neutralizaci hypotetických hrozeb ze strany Íránu, ale k odstrašování Ruska,“ prohlásil Lavrov. Svržení íránského režimu by podle něho mohlo být nicméně vedlejším produktem.

V této souvislosti Lavrov upozornil, že v rámci jednání šesti mocností (USA, Ruska, Číny, Británie, Francie a Německa) o íránském jaderném programu, na nichž se řeší možné sankce OSN proti Teheránu, by Rusko takovýto záměr, pokud jej Američané mají, rozhodně nepodporovalo a považovalo za nekorektní.

Ministr dodal, že Moskva stále zastává názor, že zmrazení íránského jaderného programu by nemělo být cílem samo o sobě, ale prostředkem k zajištění civilního charakteru atomového programu Teheránu. Sdělil, že z ekonomického hlediska Írán jadernou energii produkovat sám nemusí a je nutné jej přesvědčit o spolupráci s šesticí mocností.

V souvislosti s raketovou základnou, jejíž radar by byl v Česku a raketová sila v Polsku, mluvčí ruského ministerstva zahraničí Michail Kamynin naposledy 24. prosince pohrozil, že Rusko „podnikne odvetná opatření“.

Minulý týden velitel ruských strategických raketových vojsk Nikolaj Solovcov tvrdil, že nová bojová zařízení, která brzy začnou využívat ruská strategická vojska, budou schopna překonat každý systém protiraketové obrany, a to včetně těch teprve budovaných. Také on zopakoval, že ruské rakety mohou být namířeny na cíle, jimiž by byly prvky zamýšleného amerického protiraketového systému v ČR i Polsku.