Kandidát na ruského prezidenta Němcov odstoupil

Moskva - Jeden z čelných představitelů ruské opozice Boris Němcov dnes oznámil, že nebude kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách v Rusku. Němcov odstoupil ve prospěch dalšího kandidáta na prezidentský úřad, bývalého premiéra Michaila Kasjanova.

„Nyní jsou jen dva kandidáti demokratické opozice, Kasjanov a já. Moji spolustraníci i já si myslíme, že demokratická opozice má mít jen jednoho kandidáta,“ řekl bývalý vicepremiér Němcov, jeden z vůdců strany Svaz pravicových sil (SPS).

Dalšímu opozičnímu kandidátovi, bývalému sovětskému disidentovi Vladimiru Bukovskému, kandidaturu zamítla volební komise, protože nesplnil podmínku žít v Rusku nejméně deset let. Bývalý šachový velmistr Garry Kasparov rovněž kandidaturu stáhl, neboť se mu kvůli nátlaku úřadů nepodařilo zorganizovat setkání skupiny lidí, která by jeho kandidaturu podpořila.

Zbývá pět kandidátů: kromě prvního místopředsedy ruské vlády Dmitrije Medveděva, kterého Vladimir Putin nedávno označil za svého preferovaného nástupce, to jsou představitel opozice Kasjanov, šéf Demokratické strany Ruska (DPR) Andrej Bogdanov, vůdce ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij a šéf komunistů Gennadij Zjuganov. Volby se konají 2. března.