Desetitisícová demonstrace gruzínské opozice v Tbilisi

 Tbilisi - Kolem 30.000 stoupenců gruzínské opozice dnes manifestovalo v Tbilisi svou podporu opozičnímu kandidátovi pro předčasné prezidentské volby, které se budou konat 5. ledna. Shromáždění se podle agentury AFP uskutečnilo v klidu a pořádkové síly vůbec nebyly k vidění.

Demonstranti skandovali jméno opozičního kandidáta Levana Gačečiladzeho a nesli transparenty „Vzpomeň si na 7. listopadu“. Onoho dne pořádková policie násilně potlačila demonstraci opozice, což vedlo k vyhlášení devítidenního výjimečného stavu v zemi a vypsání předčasných prezidentských voleb.

„Tuto bitvu neprohrajeme, úřadům se nepodaří volby zfalšovat. 5. ledna se stanu prezidentem,“ ujistil Gačečiladze dav svých podporovatelů v parku v centru gruzínské metropole.

„Mišo, dostanu tě,“ zvolal na adresu odstupujícího prezidenta Michaila Saakašviliho.

Saakašvili je favoritem nadcházejících voleb, v nichž se kromě něj registrovalo šest kandidátů. Ve čtvrtek stáhl svou kandidaturu oligarcha a spolumajitel gruzínské televize Imedi Badri Patarkacišvili.

„Dříve jsem podporoval Saakašviliho a demonstroval jsem v době růžové revoluce (v roce 2003, která vynesla Saakašviliho k moci),“ řekl jeden z účastníků dnešní demonstrace, který kvůli ní urazil se svým desetiletým synem několikahodinovou cestu. „Jeho režim se ale stal násilným a ztratil respekt a důvěru lidu.“