Mušaraf požádá o mezinárodní pomoc při vyšetřování smrti Bhuttové

Islámábád - Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf v dnešním avizovaném projevu požádá o zahraniční pomoc při vyšetřování vražedného atentátu na významnou opoziční političku Bénazír Bhuttovou S odvoláním na nejmenovaného Mušarafova poradce to dnes oznámila agentura Reuters. Pákistánské úřady dnes zveřejnily v tisku fotografie dvou mužů zachycených v davu těsně před útokem na Bhuttovou a snímek oddělené lidské hlavy patřící zřejmě atentátníkovi. Vypsaly finanční odměnu za pomoc při identifikaci.

Na jednom snímku je oholený muž s černými brýlemi v bílé košili a za ním stojící druhý muž s hlavou zakrytou bílým šálem. Vyšetřovatelé se domnívají, že právě on po výstřelu prvního útočníka odpálil bombu. Na další fotografii je lidská hlava, která údajně patří sebevražednému atentátníkovi.

Bhuttová byla zabita 27. prosince po předvolebním shromáždění v Rávalpindí v provincii Paňdžáb. Tamní úřady za pomoc při identifikaci osob na fotografiích zaplatí deset milionů rupií (necelé tři miliony korun).

Pákistánská vláda atentát připsala místní Al-Káidě, která ale svou účast na útoku popřela. Nejasnosti stále panují kolem skutečné příčiny Bhuttové smrti. Podle vládní verze si způsobila smrtelné zranění úderem hlavy o posuvnou střechu auta, do něhož chtěla po zaznění výstřelu rychle sednout. Osoby z jejího okruhu ale tvrdí, že Bhuttovou zasáhly střely.

Atentát ochromil celou zemi, následovalo po něm násilí, při němž zahynulo na 50 lidí. Narušena je také příprava voleb, které se mají konat 8. ledna. Volební komise zvažuje jejich odklad a dnes by měla zveřejnit případné nové datum. Opoziční strany si to ale na rozdíl od vládních nepřejí.

Mušaraf má dnes v 16 hodin SEČ promluvit k občanům a podle poradce oficiálně oznámí, že vláda požádá o zahraniční pomoc při vyšetřování útoku. Už v minulých dnech se objevily spekulace, že hlavní slovo dostane britský Scotland Yard a že na vyšetřování se budou podílet také Američané.

Vláda navrhla ozřejmit příčiny smrti Bhuttové exhumací a pitvou, k čemuž ale její rodina ani strana nedaly souhlas. Soudní experti navíc upozornili, že mnoho důkazů je nenávratně ztraceno, protože místo atentátu bylo už pečlivě vyčištěno.

Napětí v Pákistánu trvá. V provincii Jižní Vazíristán ležící u afghánské hranice vládní vojsko od úterka bojuje proti militantním muslimům. Podle dnešní bilance vojáci zabili 25 osob napojených na síť Al-Káida. Boje začaly po únosu čtyř vojáků.