Scotland Yard by mohl uklidnit situaci před volbami v Pákistánu

Islámábád – Týden po atentátu na představitelku největší pákistánské opoziční strany Bénazír Bhuttovou se situace v zemi uklidňuje. K násilnostem bude nadále docházet spíše v souvislosti s nadcházejícími volbami, které byly odloženy z počátku ledna na polovinu února. Okolnosti, za kterých byla zabita Bhuttová, jsou stále nejasné. Prezident Parvíz Mušaraf požádal o vyšetření případu britský Scotland Yard.

Variant, co bylo příčinou smrti předsedkyně Pákistánské lidové strany, je několik. Vláda trvá na tom, že nedošlo k žádnému bezpečnostnímu selhání, ze kterého ji viní političtí kolegové Bhuttové, a že se politička zranila o otevřenou stříšku vozu, kterou deformovala tlaková vlna po výbuchu. Mušaraf naznačil, že neuváženým chováním nese Bhuttová na své smrti také částečný díl odpovědnosti. Představitelé Pákistánské strany se ale domnívají, že politička byla zastřelena dříve, než došlo k odpálení nálože na těle sebevražedného atentátníka.
Objevila se také podezření, že za útokem na Bhuttovou stojí vojenské a špionážní služby, dokonce i přímo prezident. Mušaraf přizval do země vyšetřovatele ze Scotland Yardu - také proto, aby podobná podezření vyvrátil. Bývalý velvyslanec v Pákistánu Petr Přibík je přesvědčen, že prezident vyšetřovatelům poskytne dostatečný prostor. Orientalista Jan Marek je k úkolu britského týmu, který dnes dorazil do Pákistánu, spíše skeptický. Obává se, že by vyšetřování, jak už tomu nejednou došlo v obdobných případech, mohlo jít do ztracena.
Opozice: Pozvání Scotland Yardu je divadlo
0Představitelé opozice považují Mušarafovo pozvání Scotland Yardu do země spíše za „divadlo“, protože tým bude podle nich stejně podléhat některému z pákistánských bezpečnostních činitelů. Pokud by prohlášení prezidenta o tom, že bezpečnostní služby se na atentátu nepodílely, byla pravdivá, nebránil by se podle nich Mušaraf návrhu opoziční strany, aby se vyšetřování ujala OSN.
„Nepákistánské“ vyšetřování by mohlo přispět k uklidnění situace, které je nejdůležitějším předpokladem pro to, aby se volby vůbec mohly konat. Jejich odsunutí o více než měsíc se příliš nelíbí opozičním stranám, především Pákistánské lidové straně, která by v současné době měla podle průzkumů velkou šanci na úspěch. Po smrti Bhuttové stranu povede její syn a manžel, který ovšem kvůli četným obviněným z korupce není příliš oblíbený, což by se mohlo odrazit na volebních preferencích.
Pákistánská opoziční politička, zavražděná 27. prosince při sebevražedném pumovém útoku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24