Zemřel první přemožitel Mount Everestu sir Edmund Hillary

Wellington - Ve věku 88 let zemřel první přemožitel nejvyšší hory světa Mount Everestu Novozélanďan sir Edmund Hillary. Oznámila to novozélandská premiérka Helen Clarková. Agentura AP napsala, že slavnému horolezci bylo už nějakou dobu špantě. Zemřel dnes ráno v devět hodin místního času (ve čtvrtek ve 21:00 SEČ) v aucklandské nemocnici na infarkt.

Hillary coby člen britské výpravy vystoupil na nejvyšší horu světa se šerpou Tenzingem Norgayem 29. května roku 1953. Zatímco on pořídil na vrcholu vysokém 8 848 metrů několik Tenzingových fotografií, žádná fotografie Hillaryho z Everestu neexistuje, protože Tenzing fotografovat neuměl.

Hillaryho a Tenzingův úspěch byl tak velký, že zastínil i korunovaci britské královny Alžběty II. o čtyři dny později. Jedno z jejích prvních rozhodnutí bylo udělení rytířského titulu Hillarymu, kterému tehdy bylo 33 let.

Víc než na něj byl ale Hillary hrdý na to, co se mu podařilo učinit pro lidi žijící v horských oblastech Nepálu, odkud pocházel Tenzing. Pomohl pro ně založit školy, kliniky, letiště a nemocnice. Přes nepochybné sportovní úspěchy a dobrodružné výpravy byl mimořádně skromný a říkal, že je obyčejný chovatel včel.

„Říkával o sobě, že se považuje za obyčejného Novozélanďana s průměrnými schopnostmi, ale ve skutečnosti to byl gigant. Byla to nejen hrdinská osobnost, která se vypořádala s Everestem, ale také člověk, který prožil život s odhodlaností, pokorou a velkorysostí. Tento legendární horolezec, dobrodruh a filantrop je nejznámějším Novozélanďanem, který kdy žil,“ uvedla Clarková v prohlášení.

Hillary se zúčastnil také výprav na oba zemské póly a byl jediným Novozélanďanem, který se dostal za života na bankovku své země.

O posledních krocích k vrcholu světa kdysi napsal: „Ještě několik unavených kroků a pak už nad námi bylo pouze nebe. Žádné převisy, žádná poslední věž. Stáli jme společně na vrcholu. Bylo na něm dostatek místa tak pro šest lidí. Dobyli jsme Everest. Úcta, úžas, pokora, pýcha, nadšení - to jistě měly být zmatené pocity prvních mužů stojících na nejvyšším bodu Země, když se to nepodařilo tolika jiným před nimi. Ale já jsem cítil především úlevu a byl jsem překvapen. Úlevu proto, že skončila ta strašná dřina a že jsme dosáhli nedosažitelného. A překvapen jsme byl tím, že se to podařilo mně, starému Edovi Hillarymu, včelaři, bývalé hvězdičce na základní okresní škole v Tuakau, pozdější nicce na aucklandském gymnáziu a pak ztracenému případu na univerzitě. Ten teď stál jako první na Everestu. Prostě jsem tomu nevěřil. Sundal jsem si kyslíkovou masku, abych mohl udělat několik fotografií. Nestačilo vyjít nahoru, museli jsme se vrátit s důkazem. O patnáct minut později jsme zahájili sestup.“

Přátelé popisují jeho nezdolné nadšení pro život i pro dobrodružství. „Všichni o něčem sníme, ale když měl sen Ed, zmocnila se ho ta jeho neuvěřitelná energie, šel a uskutečnil ho,“ řekl o něm před 14 lety jeho dlouholetý přítel Jim Wilson. Dětem se to Hillary v roce 1998 pokusil vysvětlit takto: „Všechno souvisí s motivací. Jestliže něco opravdu chcete, budete na tom usilovně pracovat.“

Královna Alžběta si Hillaryho natolik vážila, že mu udělila vyznamenání Podvazkového řádu, v němž je pouze 24 nekrálovských členů.

O tom, kdo z obou horolezců vstoupil na vrchol planety jako první, Hillary dlouho mlčel a prozradil to až po Tenzingově smrti. V knize z roku 1999 nazvané Pohled z vrcholu napsal: „Šli jsme blízko sebe, Tenzing držel volný konec lana. Já jsem pokračoval v prosekávání stupňů směrem nahoru. V příštím okamžiku jsem se dostal na plochou a odkrytou zasněženou plošinu, na níž už nebylo nic v žádném směru. Tenzing se ke mně brzo připojil a v úžasu jsme hleděli kolem sebe. Ke své ohromné spokojenosti jsme si uvědomili, že jsme se dostali na vrcholek světa.“

Tenzing zemřel dvaasedmdesátiletý roku 1986 a Hillary až do vydání knihy vždy říkal, že vystoupili na vrchol společně.

Hillary se oženil s Louisou Roseovu, s níž měl tři děti. Manželka a dcera Belinda zahynuly roku 1975 při leteckém neštěstí. V sedmdesáti letech, v roce 1987, se Hillary oženil podruhé a vzal si vdovu po horolezci June Mulgrewovou. 50. výročí výstupu na Mount Everest slavil roku 2003 v Nepálu už jako churavějící muž na kolečkovém křesle.