Čína chce, aby USA zabránily referendu Tchaj-wanu o OSN

Peking - Čína tlačí na USA, aby zabránily plánům Tchaj-wanu uspořádat referendum k členství země v OSN, protože Peking považuje tento ostrov za svou vzbouřeneckou provincii. Píše o tom dnešní čínský tisk.

Podle listu Lidový deník nanesl toto téma čínský premiér Wen Ťia-pao a ministr zahraničí Jang Ťie-čch˙ během středečního setkání v náměstkem americké ministryně zahraničí Johnem Negropontem. „Vzhledem k nynějším okolnostem má výraznější opozice vůči takovým odštěpeneckým aktivitám, jako je referendum, životní důležitost pro mír a stabilitu jak v oblasti Tchajwanského průlivu, tak pro celé vztahy mezi Čínou a USA,“ řekl podle listu čínský ministr Negropontemu.

Tchajwanský prezident Čen Šuej-pien plánuje uspořádat referendum v březnu, souběžně s prezidentskými volbami - a navzdory varování z Pekingu i z Washingtonu.

Tchaj-pej se nepokouší o členství v OSN poprvé, zatím ale Tchaj-wan získal podporu pouze 23 malých či chudých členů organizace, zatímco Čína má podporu asi 170 zemí.

Čínský premiér vyzval amerického diplomata, aby Spojené státy přistupovaly k takovému citlivému tématu, jako je Tchaj-wan, „správně“. Negroponte se sice k této výzvě konkrétněji nevyjádřil, dá se ale očekávat diplomatický postoj, protože „strategický dialog“, který dnes a v pátek povede s představiteli Pekingu, má přispět k uvolnění napětí mezi oběma zeměmi zejména v oblasti vojenských témat, politiky vůči Tchaj-wanu a diplomatických záležitostí.

Čína se snaží zmírnit americké obavy, že Peking využije svého vzrůstajícího ekonomického i vojenského potenciálu k ohrožení zájmů USA v oblasti, zatímco Washington chce dosáhnout výraznější angažovanosti Číny pokud jde o problémy kolem KLDR a dalších regionálních citlivých záležitostí.