Ruská prokuratura vyšetřuje podvody štábu prezidentského kandidáta Kasjanova

Moskva - Ruská generální prokuratura začala vyšetřovat údajné padělání podpisů na podpisových arších na podporu opozičního prezidentského kandidáta Michaila Kasjanova. Mluvčí Kasjanovovy prezidentské kampaně Jelena Dikunová dnes řekla, že zatím žádné informace k případu nedostala. Kauzu nicméně označila za "politický tlak".

Tajemník komise Nikolaj Konkin oznámil, že neplatných je podle prověrky celých 15,57 procenta z Kasjanovem předložených podpisů. Podle ruských zákonů musí být provedena ještě další doplňková prověrka, než bude Kasjanovova kandidatura definitivně zamítnuta.


Bývalý ruský premiér a nynější tvrdý kritik politiky současného prezidenta Vladimira Putina Kasjanov se tak s velkou pravděpodobností nebude moci 2. března zúčastnit prezidentských voleb. Podobný vývoj byl pravděpodobný, lidé z ruské Ústřední volební komise, kam Kasjanov před několika dny podpisové archy odnesl, už neoficiálně novinářům řekli, že se jim nelíbí okolo 7,5 procenta předložených podpisů. Oficiálně však zatím Ústřední volební komise Kasjanovovi kandidovat nezakázala. Podle kuloárních informací ruských médií by však k podobnému kroku mohla sáhnout už dnes.


Podle ruských zákonů je kandidát z volebního boje vyřazen, pokud je v nepořádku více než pět procent podpisů. Podpisové archy se dvěma miliony podpisů na svou podporu musí odevzdat jen kandidáti, kteří kandidují sami za sebe a nejsou navrženi parlamentními politickými stranami.


Podle mluvčí prokuratury Taťjany Černyšovové bylo v ruské Marijské republice zjištěno asi 12.000 případů padělaných podpisů. „Kasjanovovým přívržencům se tam podařilo získat jen sedm tisíc podpisů, a proto se 9. a 10. ledna rozhodli zfalšovat přes 12.000 podpisů na kandidátovu podporu,“ citovala ji agentura ITAR-TASS. Stíhán už je šéf Kasjanovova předvolebního štábu v této malé povolžské republice na východě evropské části Ruska.


Další padělané podpisy prý byly nalezeny při prověrce dokumentů z města Rybinsk v Jaroslavské oblasti, kde prý bylo falešných okolo 3500 podpisů.


Už 19. ledna opoziční kandidát prohlásil, že se proti němu vede cílená „koordinovaná kampaň složek ministerstev vnitra a spravedlnosti“.


Kromě Kasjanova se jako kandidát bez podpory parlamentní strany voleb pokouší zúčastnit ještě lídr malé Demokratické strany Andrej Bogdanov. Konečný seznam kandidátů má Ústřední volební komise oznámit v neděli. Jisté už je, že voleb se účastní tři kandidáti parlamentních stran - lídři ruských komunistů a Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) Gennadij Zjuganov a Vladimir Žirinovskij. Nejsilnější ruská politická strana Jednotné Rusko vyslala do boje favorita, nynějšího prvního vicepremiéra Dmitrije Medveděva, který má i podporu nynějšího prezidenta Putina. Podle průzkumů je Medveděv už nyní jasným vítězem, Kasjanov by v případě své účasti ve volbách zůstal daleko za ním.


Kasjanov, který se nyní potýká se vzrůstajícími problémy, je posledním „želízkem v ohni“ protiputinovské opozice poté, co pokus bojovat o prezidentské křeslo hned v začátku vzdal známý šachista Garri Kasparov. Stěžoval si na obrovský nátlak ze strany úřadů. Do klání nemohl zasáhnout ani někdejší disident a ve Velké Británií žijící spisovatel Vladimir Bukovskij. Oficiální zdůvodnění volební komise, potvrzené ruskými soudy, znělo, že v posledních deseti letech nežil v Rusku.