Kosovo prý již dohodlo se Západem datum nezávislosti

Priština - Albánští představitelé Kosova se již dohodli se Západem na termínu vyhlášení nezávislosti provincie na Srbsku. Sdělil to dnes před odletem do Bruselu kosovský premiér Hashim Thaçi. Datum bylo podle něj koordinováno jak s Washingtonem, tak i s Bruselem a bude velmi brzy oznámeno.

„Bude to pěkné překvapení, bude uděláno rychle v příštích dnech,“ řekl Thaçi. „Datum bylo koordinováno a bude zveřejněno velmi brzy.“


Thaçi se v Bruselu sejde s vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou, s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoop Schefferem a s nizozemským diplomatem Peterem Feithem, který byl vybrán jako vedoucí navrhované mise EU v Kosovu.

Brzké vyhlášení nezávislosti Kosova potvrdil v pondělí i předseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi, podle něhož by se tento slavnostní akt měl uskutečnit v únoru. Půjde o deklaraci místního parlamentu, jejíž součástí bude i výzva k mezinárodnímu uznání nezávislosti Kosova.

Srbsko se staví rozhodně proti odtržení provincie, kterou považuje za kolébku své kultury a státnosti, a nabízí jí širokou autonomii. Kosovští Albánci ale nehodlají od svého požadavku ustoupit a mají v tom podporu Spojených států a většiny členských zemí Evropské unie, včetně Británie a Francie. Některé unijní státy se ale neskrývají s obavami ohledně uznání Kosova mimo rámec OSN. Proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti se stavějí například Kypr, Slovensko, Rumunsko, Řecko nebo Španělsko.

Řecký ministr obrany Evangelos Mimarakis dnes v Sarajevu potvrdil odmítavý postoj své země k řešení statusu Kosova mimo OSN a vyzval k dalším jednáním. „Potřebujeme vyvážené řešení, které si žádá čas, než bude přijato všemi. Myslíme si, že toto řešení musí být výsledkem jednání a nemůže být vnuceno,“ řekl Mimarakis a dodal, že na základě vzájemně přijatelného kompromisu může dialog vést až k životaschopnému řešení.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes naopak vyzvala k urychlenému řešení statusu Kosova, neboť jeho další odklady podle ní „neučiní obtížné rozhodnutí snadnějším“. Každé další váhání ohledně nezávislosti Kosova, které Spojené státy považují za nevyhnutelné, je podle ní nebezpečné.

„Nyní se pokusíme zjistit, zda nelze udělat ještě něco, co by přechod Kosova změkčilo,“ řekla šéfka americké diplomacie, která směřuje do Berlína na schůzku se svými partnery z Německa, Francie, Británie a Evropské unie. Předmětem jejich jednání bude především Kosovo.
Neřešený status této jihosrbské oblasti je jedním z významných zdrojů napětí mezi Západem a Ruskem, které je věrným spojencem Srbska a stálým členem Rady bezpečnosti OSN s právem veta.

EU navrhuje vyslat do Kosova misi o 1800 členech, která by nahradila administrativu OSN, jež Kosovo spravuje od roku 1999. Konečné rozhodnutí ale zřejmě nebude přijato před zasedáním ministrů zahraničí EU 18. února.

Bělehrad je proti misi EU, protože se obává, že by to byla již předzvěst nezávislosti provincie.