Ruská volební komise potvrdila prezidentské kandidáty, favorité nebudou diskutovat v televizi

Moskva - O místo prezidenta Ruské federace se ve volbách budou 2. března ucházet čtyři politici. Kvůli jasné převaze prokremelského kandidáta Dmitrije Medveděva je hlasování předem označováno za "nejnudnější volby v ruské historii". Ruská Ústřední volební komise dnes definitivně potvrdila počet kandidátů a losováním jim přidělila bezplatný čas pro televizní předvolební vystoupení. I to budou zřejmě nudné, favorit Medveděv se rozhodl do předvolebních debat nechodit, stejně jako šéf ruské komunistické strany Gennadij Zjuganov.


O křeslo v Kremlu se tak nyní uchází Putinem a Jednotným Ruskem podporovaný Medveděv a šéfové dvou dalších parlamentních stran. Komunisté jsou po Jednotném Rusku, straně podporující Medveděva, druhou nejsilnější ruskou politickou silou. Jejich lídr Zjuganov a xenofobní šéf Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij jsou matadory novodobých ruských prezidentských voleb, neúspěšně se zúčastnili většiny minulých klání. Čtveřici doplňuje ještě lídr malé Demokratické strany Andrej Bogdanov, považovaný za naprostého outsidera.

V neděli odmítla ruská Ústřední volební komise, vedená Vladimirem Čurovem, blízkým spolupracovníkem současného prezidenta Vladimira Putina, registrovat Michaila Kasjanova, posledního kandidáta spojeného s protiputinovskou demokratickou opozicí.

* Dvaačtyřicetiletý Dmitrij Medvěděv, první místopředseda ruské vlády, platí za umírněného liberála, schopného manažera a jednoho z nejmocnějších mužů v Rusku. Podle průzkumů se s největší pravděpodobností stane prezidentem, protože dosavadní prezident Vladimir Putin, kterému v květnu končí mandát a už nemůže kandidovat, ho veřejně označil za svého nástupce. Zastává rovněž klíčovou pozici v plynárenském gigantu Gazprom. Medveděv se narodil 14. září 1965 v Leningradu, dnešním Petrohradu. Tam vystudoval práva a na místní univerzitě působil jako asistent a docent a záhy si vysloužil pověst brilantního právníka. Právě zde se také seznámil s Putinem, který měl zásadní vliv na další průběh jeho kariéry. Do nové Putinovy administrativy nastoupil jako zástupce šéfa prezidentského úřadu a v listopadu 2003 vedení mocné instituce převzal. O dva roky později byl jmenován prvním místopředsedou ruské vlády. Ve své funkci se zabývá převážně citlivou sociální oblastí. Medveděv je ženatý, s manželkou Světlanou mají jednoho syna.

* Třiašedesátiletý Gennadij Zjuganov stál v roce 1993 u zrodu Komunistické strany Ruské federace (KPFR) a stal se jejím předsedou, kterým je dodnes. Pod vedením tohoto bývalého učitele strana prakticky převzala struktury KSSS na území Ruska a komunisté stále těží z přetrvávající nostalgie u části Rusů po „starých dobrých časech“ Sovětského svazu. KPFR byla dlouhá léta nejsilnější stranou v zemi a Zjuganov se v letech 1996 a 2000 zúčastnil prezidentských voleb a vždy skončil na druhém místě. V roce 1996 mu chyběly tři procenta k vítězství v prvním kole. Pravidelně také zasedá ve Státní dumě. Zjuganov se narodil 26. června 1944 v městečku Mymrino v Orelské oblasti jižně od Moskvy. Vystudoval matematicko-fyzikální fakultu Orelského státního pedagogického institutu a absolvoval Akademii společenských věd při ÚV KSSS. Po učitelské praxi začal od 60. let postupně stoupat po stranickém žebříčku. S manželkou Naděždou mají syna Andreje a dceru Taťjanu.

* Jednašedesátiletý Vladimir Žirinovskij je předsedou nacionalistické Liberálnědemokratické strany Ruska (LDPR), která je populární zejména mezi extremisty a lidmi, podle nichž Rusko ztratilo pozici světové velmoci. Strana pod jeho vedením vystupuje proti menšinám a proti všem neruským prvkům ve společnosti. Nechvalně proslulým koloritem ruské politické scény se staly Žirinovského nevybíravé útoky proti oponentům, výtržnosti a nacionalistické a antisemitské výroky. Na prezidenta kandidoval i v letech 1991, 1996 a 2000. Narodil se 25. dubna 1946 v kazašské Alma-Atě (dnešní Almaty). Vystudoval Institut asijských a afrických zemí v Moskvě (specializoval se na turečtinu) a později večerně i práva. Před rozpadem SSSR pracoval například na ministerstvu spravedlnosti. V roce 1989 stál u zrodu LDPR a o rok později se stal jejím předsedou. V roce 2001 poprvé přiznal, že rodina jeho otce Volfa Isaakoviče Ejdelšteina byla židovského původu původně z Polska. Od roku 1971 je ženatý, s ženou Galinou mají syna Igora.

* Sedmatřicetiletý Andrej Bogdanov je předsedou neparlamentní Demokratické strany Ruska (DPR) a bývá označován za kandidáta do počtu. V roce 1993 byl za DPR zvolen do Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, prošel ale i řadou dalších formací a dva roky byl například členem prokremelské strany Jednotné Rusko. Byl ale vyloučen, podle svých slov za snahu o demokratizaci strany. Bogdanov se narodil 31. ledna 1970 v Moskvě a podle některých zpráv je velmistrem zednářské Velké lóže Ruska. Je ženatý a vychovává tři syny. V roce 1993 vystudoval Moskevský institut národního hospodářství G. V. Plechanova.