Znepřátelené strany v Keni souhlasily s plánem na ukončení násilí

Nairobi - Znesvářené keňské politické strany se dnes dohodly na společném plánu, který by měl během 15 dní ukončit současnou vlnu násilí v zemi. Informoval o tom dnes bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, který v Nairobi od úterka zprostředkovával rozhovory mezi tříčlennými týmy zastupujícími vládu a opozici.

Agentura Reuters informovala, že vyjednávači prezidenta Mwaie Kibakiho a opozičního vůdce Raila Odingy budou v následujících dnech jednat o mírovém plánu sestávajícím ze čtyř bodů. „Počítáme s tím, že během sedmi až 15 dní budeme schopni vyřešit první tři body agendy,“ řekl

Annan novinářům. „První z nich je zamezit okamžitě násilí,“ dodal.
Násilnosti v Keni vypukly po prosincových prezidentských volbách. V nich zvítězil Kibaki, opozice je však považuje za zfalšované a jejich regulérnost zpochybnili i zahraniční pozorovatelé. Podle agentury Reuters přišlo při nepokojích o život asi 850 osob a čtvrt milionu lidí uprchlo ze svých domovů.

Znepřátelené strany se musejí vedle nejdůležitějšího úkolu - ukončení násilí - shodnout i na tom, jak zajistit přísun humanitární pomoci obětem povolebních nepokojů. Zároveň musejí vyjednat, jakým způsobem alespoň krátkodobě vyřešit současnou vážnou politickou krizi. K dlouhodobějšímu řešení krize by se podle Annana mělo dospět během roku.