Podle European Voice zařadí USA ještě letos ČR do bezvízového programu

Brusel - Očekává se, že Spojené státy ještě letos do svého bezvízového programu zařadí šest dalších členských zemí Evropské unie včetně České republiky. Jak s odvoláním na diplomatické zdroje uvedl v posledním čísle týdeník European Voice, dalšími kandidáty jsou Kypr, Malta, Maďarsko, Estonsko a Řecko. Slovenska či Polska se naopak případná letošní vlna rozšíření programu pravděpodobně týkat nebude.

Řecko je jediná ze starých členských zemí, která do bezvízového programu zatím zařazena nebyla. Z nováčků unie do něj zatím spadalo jen Slovinsko.

Problematika amerických víz je v Evropské unii považována za citlivou otázku, neboť jen občané některých členských zemí tato víza při cestě do USA nepotřebují. USA vízovou povinnost uplatňují mimo jiné i vůči Čechům a Slovákům, zatímco Američané cestující do Česka a na Slovensko víza nepotřebují. Americký Kongres loni schválil legislativu, která zmírnila podmínky pro zařazení do bezvízového programu. Počet odmítnutých žádostí o víza se například zvýšil ze tří na deset procent.

Údaje ze září loňského roku ukazují, že u Řecka tato míra dosahovala 1,6 procenta. Právě tato jihoevropská země by měla být zřejmě první, která do programu bude zařazena, a to možná už v únoru či březnu.

Pod či kolem limitu se pohybují i další státy. V Česku bylo odmítnuto 6,7 procenta žádostí, na Kypru 1,8 procenta, na Maltě 2,7 procenta, v Estonsku čtyři procenta a v Maďarsku 10,3 procenta.

Podle evropských diplomatů se nyní ve Washingtonu vyjednávají memoranda o porozumění s USA, která by měla obsahovat bližší informace o zařazení těchto států do programu. „Očekává se, že Řecko může být přijato v únoru nebo možná v březnu. Jednání s americkým ministerstvem vnitřní bezpečnosti probíhají a existuje šance pro každého pod desetiprocentní hranicí,“ řekl listu jeden z diplomatů.

O zrušení víz ČR usiluje několik let
O zrušení amerických víz se české vlády snažily roky, teprve loni ovšem americký Kongres přijal zákon, který pro to vytvořil podmínky. Před tím, než budou víza pro turisty skutečně odstraněna, musejí ale Češi ještě počkat na zavedení řady technických a bezpečnostních opatření v Česku i v USA. Jako možné datum zavedení bezvízového režimu pro Čechy se uvádí rok 2009.

Dosud padla jedna z hlavních překážek, kterou byl počet zamítnutých českých žádostí. V roce 2007 odmítlo velvyslanectví 6,7 procenta žádostí o vízum, čímž se Česko vešlo pod desetiprocentní hranici, kterou pro zařazení do bezvízového režimu stanovuje nový americký zákon. V roce 2006 to bylo 9,7 procenta.

Aktuálně čeští a američtí úředníci pracují na uzavření česko - amerického Memoranda o porozumění v oblasti hraniční bezpečnosti. Do Prahy kvůli němu tento týden přijíždí vysoký představitel amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Richard Barth. Ve středu se setká s ministrem vnitra Ivanem Langrem, vicepremiérem Alexandrem Vondrou a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Američané chtějí rovněž dokončit elektronický systém, který by jim umožnil sledovat příjezdy návštěvníků do USA. Chtějí také po Češích pasy s biometrickými prvky. I když je Česko na dobré cestě zařadit se od skupiny zemí s bezvízovým režimem, až toho dosáhne, budou lidé nadále při cestách do USA odkázáni na svolení amerických úřadů, ale za mírnějších podmínek.

V porovnání s minulými roky je patrný vstřícnější postoj USA k ČR ve vízové politice, současně ale Washington celosvětově zvýšil poplatky za zpracování víza ze 100 na 131 dolarů. Vzhledem k tomu, že aktuální kurz je kolem 18 korun za americký dolar, Češi před cestou do USA platí asi 2358 korun.

Zatímco Češi nesměli za oceán od roku 1919 nikdy bez povolení, Československo vízovou povinnost pro občany USA jednostranně zrušilo po pádu komunismu v roce 1990. Čeští politici a Evropská unie dlouhodobě poukazují na tuto nerovnoměrnost. Do Spojených států mohou bez víza cestovat občané pouze 15 z 27 zemí EU - jsou to starší členové EU kromě Řecka a z nováčků Slovinsko. Unie má přitom společnou vízovou politiku, a tak si nové členské státy EU stěžují na diskriminaci.

Americký prezident George Bush loni v Praze prohlásil, že se bude zasazovat o zrušení vízové povinnosti pro Čechy. Poté podepsal bezpečnostní zákon, který zahrnuje klauzuli o vízech. Ta mimo jiné zvýšila limit pro odmítnuté žádosti o víza ze tří na deset procent; z nových zemí EU ho plní ČR či Estonsko. Do Spojených států za Bushem se tento měsíc chystá premiér Mirek Topolánek. Víza pravděpodobně budou jedním z témat jednání Topolánka ve Washingtonu.