Nové posily neoficiálních obránců států jsou muži i ženy různého věku. Jejich přísaha byla svátkem pro příbuzné a kamarády. Tito lidi věří, že Maďarsku hrozí nebezpečí. „Maďarská garda je důležitá, třeba aby někdo chránil a posílil tento národ, nebo Maďaři z vlastní země úplně vymizí,“ tvrdí jeden z obyvatel Budapešti.
Maďarská garda není ozbrojená, nedovoluje to zákon. Obavy vyvolává ale už její samotná existence. Silný protest zaznívá z Bratislavy. Rafael Rafaj, lídr poslaneckého klubu Slovenské národní strany, se obává: „Tyto síly mají tendenci mít v pozadí iredentistickou ideologii, to znamená obnovu velkého Maďarska nebo Uherska.“
Obavy z maďarské gardy vyjadřují i židovské organizace. Podle politických analytiků jsou však hlavním nepřítelem této organizace maďarští Romové. Maďarská garda útočí na Romy zatím jenom slovně. Je tu však reálná hrozba, že dojde k etnickému násilí.
Nad Maďarskou gardou se ale pomalu začíná smrákat. Ministerstvo spravedlnosti i romské organizace vyzvaly soudy, aby toto sdružení urychleně zakázaly. Pozorovatelé ale předpovídají, že než vynese soud verdikt, Maďarsko zažije ještě několik gardistických přísah.
Krajně pravicová Maďarská garda přijímá nové členy
Budapešť - V Budapešti složilo přísahu dalších 600 členů krajně pravicové Maďarské gardy. Jejich počet se tak zdvojnásobil. Polovojenská garda vyvolává negativní reakce v Maďarsku i v zahraničí. Členové Maďarské gardy se hlásí k historickému odkazu uherských králů a otců Maďarska. Jsou to pravicoví extremisti, odhodlaní bojovat s vnějším i vnitřním nepřítelem. Typické jsou jejich uniformy připomínající fašistickou minulost země. "Zájem o vstup do gard projevilo dalších patnáct tisíc lidí, aby k nám mohli vstoupit, musí projít výcvikem a musejí být bezúhonní," říká lídr Maďarské gardy Szegedi Csamad.