Zprávu si vyžádala samotná NASA od nezávislé komise, kterou tvoří bývalí astronauti a astrofyzikové. Podle odborníků z amerického výboru Národní rady pro výzkum (NRC) představuje kosmické záření velké nebezpečí a rozumíme mu tak málo, že je cesta lidí na Mars a dokonce i na Měsíc velmi nepravděpodobná, dokud nebudou nalezeny lepší způsoby k ochraně astronautů.
Publicista Dušan Neumann částečně potvrdil slova kritiků: „Je velký rozdíl mezi tím, jestli krouží orbitální stanice kolem Země, nebo jestli se jedná o výpravu na Mars, která bude trvat 3 roky.“
Spornou otázkou, která může mít fatální dopad na realizaci cesty na Mars, jsou však finance. „Jedním z velkých problémů je, že NASA snížila rozpočet na problematiku biologie,“ prohlásil bývalý astronaut a předseda výboru NRC James van Hoften. „Je to pro ně tvrdé, když nemají nové finanční prostředky. Využívají stará data,“ dodal s tím, že se výzkum opírá například o výsledky studií o lidech, kteří přežili americké jaderné bombardování japonských měst Hirošima a Nagasaki na konci druhé světové války.
Kosmické záření obsahuje dvě složky - galaktickou kosmickou radiaci a sluneční částice. Život na Zemi před nimi brání atmosféra a magnetické pole. Astronauti jsou však chráněni jen tenkou vrstvou odstínění. „Můžete mít velmi silné zdi, ale ani ty vás před ním neuchrání,“ říká van Hoften.

- Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/155/15425.jpg
- Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter, která obíhá kolem rudé planety. zdroj: NASA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/113/11224.jpg
- Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter, která obíhá kolem rudé planety. zdroj: NASA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/113/11223.jpg
- Porovnání Země a Marsu zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/155/15427.jpg