Cestu expedice nyní podle zpravodaje ČT Tomáše Etzlera komplikují škody, které na připravených táborech a lanech napáchala vichřice dosahující rychlosti až 320 kilometrů v hodině. Zařízení je pohřbeno pod silnou vrstvou sněhu, což cestu dále zpomalí.
V padesátičlenné expedici v předsunutém táboře v 6 500 metrech je 31 horolezců, z toho 22 Tibeťanů, osm Číňanů a jeden zástupce menšiny z provincie Čching-chaj. Mezi horolezci jsou i tři ženy, upřesnil Etzler, který je jedním z 11 zahraničních novinářů, kterým čínské úřady umožnily vstup do základního tábora.
Podle původních informací měl olympijský oheň na horu vysokou 8 848 metrů dorazit mezi prvním až desátým květnem. Za ideálních podmínek by cesta na vrchol z předsunutého tábora trvala čtyři až šest dní.
Tým horolezců má u sebe speciální oheň v kontejneru. Palivo tvoří zvláštní hořlavá směs s kyslíkem, protože v nadmořských výškách nejvyšší hory světa není přirozené hoření možné. Směs prý složením odpovídá pevnému palivu do kosmických raket, které také musí hořet i ve výškách prakticky již neobsahujících vzduch. Samotná olympijská pochodeň se zapálí až na vrcholu Everestu.