Společná čínsko-tibetská skupina horolezců vyrazila z posledního tábora pod vrcholem několik hodin před západem slunce. Čekalo je 548 metrů výškového rozdílu, mírný vítr, jasná obloha a teplota 30 stupňů pod nulou. Oproti víkendové sněhové bouři ideální podmínky. Olympijský oheň nesl jeden z horolezců ve speciálním kontejneru. K zažehnutí první pochodně došlo až 4 desítky metrů pod vrcholem Everestu. Část 31členného týmu si pak předávala oheň připoutaná na laně.
Horolezecký tým má u sebe speciální pochodeň. Protože v nadmořských výškách nejvyšší hory světa není přirozené hoření vůbec možné, palivo tvoří zvláštní hořlavá směs obsahující kyslík. Směs prý složením odpovídá pevnému palivu do kosmických raket, které také musí hořet i ve výškách prakticky již neobsahujících vzduch. Olympijský oheň do této výše vynesli horolezci ve zvláštním kontejneru na svých zádech. Pochodeň vydržela plápolat i v mrazu a větru.
Navzdory větru a mrazu horolezci v červených bundách s logem olympiády pózovali před kamerami. „Peking vás vítá,“ volali v přímém televizním přenosu. „Donesli jsme pochodeň na střechu světa,“ prohlásil jeden z horolezců. Na vrcholu rozvinuli čínskou vlajku, vlajku s pěti olympijskými kruhy i vlajku s logem pekingské olympiády.
Jednatřicetičlenný tým si zřídil tábor ve výši 8300 metrů, než o sedm hodin později dosáhl splnění svého úkolu. Speciální pochodeň byla zažehnuta 40 metrů pod vrcholem.
Výstup na Everest se měl stát v představě organizátorů vyvrcholením celosvětové cesty olympijské pochodně. Jelikož však cestu poznamenala řada incidentů a protestů, Čína v obavě z případných dalších protestů zakázala v květnu jakékoli výstupy na nejvyšší horu světa a uplatnila i v Himalájích přísná bezpečnostní opatření.
Plamen z Everestu se má později spojit s „hlavním“ olympijským ohněm, který nyní putuje Čínou, možná se tak stane v polovině června v Lhase v Tibetu.