Irácká armáda zahájila rozhodující útok proti Al-Káidě

Mosul (Irák) - Irácké bezpečnostní jednotky dnes zahájily na severu Iráku novou ofenzívu proti irácké Al-Káidě. Během příprav na akci iráčtí vojáci zatkli na 500 lidí a odhalili pět skrýší se zbraněmi. Irácké jednotky v operaci podporují američtí vojáci, na akci osobně dohlíží i irácký premiér Núrí Málikí.  

Situace v Iráku je stále nestabilní, při dvou dnešních sebevražedných atentátech zeřelo 19 lidí a 42 bylo zraněno.

Vojenská operace na severu země je zaměřena proti těm, kdo ohrožují bezpečnost Mosulu a tamních civilistů. Irácká armáda ji připravuje od ledna, ale hlavní boje zatím nezačaly. Bagdád tvrdí, že Mosul je posledním útočištěm irácké Al-Káidy, jejíž členové se na sever stáhli ze západních částí země a z Bagdádu.

Podle svědků je Mosul obklíčen vojenskými jednotkami, platí zákaz provozu aut a jsou uzavřeny obchody. Na ulicích se pohybuje pouze minimum lidí.

Americká armáda dnes nepotvrdila verzi Bagdádu, podle níž se podařilo dostat Al-Káidu z jejích původních pozic v západoirácké provincii Anbár. Podle Johna Kellyho, velitele amerických jednotek v Anbáru, tam v minulých dnech přibylo útoků. Posily Al-Káidy prý stále přicházejí ze Sýrie. "Al-Káida není poražena. Je to ideologie. Organizace je stále činná, ale v menším měřítku," řekl Kelly.