Xenofobní násilí v JAR už stálo 42 životů

Johannesburg - Už 42 obětí si v Jihoafrické republice vyžádala vlna násilí proti přistěhovalcům. Prezident Thabo Mbeki dnes povolil nasazení armády k potlačení nepokojů, které se z předměstí jihoafrické metropole Johannesburgu přenesly i do přístavního města Durbanu. Světová fotbalová federace FIFA dnes varovala, že pokud se kvůli nepokojům zpozdí přípravy na světový fotbalový šampionát, který má Jihoafrická republika hostit v roce 2010, bude z toho muset federace vyvodit důsledky.

Cílem xenofobních útoků nemajetných obyvatel předměstí Johannesburgu se stávají přistěhovalci z jiných afrických států, kteří prý místním berou práci a zvyšují násilnou kriminalitu. Rozvášněné davy je v posledních deseti dnech fyzicky napadaly, rabovaly jejich obchody a vypalovaly jim obydlí. Několik lidí bylo zřejmě upáleno a řada žen byla znásilněna. Před násilnostmi uprchlo 16 000 lidí a uchýlilo se do dočasných úkrytů. Policie dosud zadržela 400 osob.

Světová fotbalová federace FIFA dnes varovala, že pokud se kvůli nepokojům zpozdí přípravy na světový fotbalový šampionát, který má Jihoafrická republika hostit v roce 2010, bude z toho muset federace vyvodit důsledky.

V padesátimilionové Jihoafrické republice žije až pět milionů uprchlíků, z nichž údajně více než tři miliony pocházejí ze Zimbabwe. Další početnou komunitou jsou Mosambičané. Právě tyto skupiny jsou nejčastějším terčem nynější vlny násilí.