Karzáí: Za eskalaci násilí v Afghánistánu mohou mezinárodní jednotky

Dillí/Kábul - Mezinárodní jednotky v Afghánistánu nezvládají vedení války s fundamentalistickým hnutím Taliban a důsledkem jejich akcí je nárůst násilností v zemi. Nevyhnutelně to povede k tomu, že ztratí důvěru místních lidí. V rozhovoru pro indickou televizní stanici TV 18 to uvedl afghánský prezident Hamíd Karzáí.

„Mezinárodní společenství přišlo do Afghánistánu bojovat proti terorismu,“ řekl Karzáí. Podle něj ale válku s terorismem není možné vyhrát, pokud některé z mezinárodních jednotek nepřestanou sledovat i jiné zájmy, které s Afghánistánem mají.

Karzáí také mezinárodní jednotky podrobil kritice, protože se jim nepodařilo zničit útočiště teroristů. Ta se podle afghánské vlády nacházejí na pákistánských kmenových územích nedaleko afghánských hranic. Americké jednotky provedly několik raketových útoků na tato údajná útočiště teroristů, za což ale čelily ostré kritice ze strany Islámábádu.

Podle afghánského prezidenta mezinárodní jednotky útočí i na bývalé ozbrojence Talibanu, kteří přestali bojovat proti vládě. „Některé členy Talibanu, kteří složili zbraně a přijali nový pořádek v zemi, vojáci bezdůvodně pronásledují a nutí je uprchnout ze země,“ řekl Karzáí.

Poslední dva roky jsou v Afghánistánu nejkrvavějším obdobím od svržení režimu Talibanu v roce 2001. Od počátku roku 2006 zde zahynulo přibližně 13 000 lidí, převážně civilistů a radikálů. V letošním roce si násilnosti vyžádaly na 1 500 životů, mezi oběťmi jsou i dva čeští vojáci z mezinárodních sil.