Registrace před vstupem do USA bude nutná tři dny předem

Washington - Občané zemí, které nepotřebují k návštěvě Spojených států víza, budou od ledna muset požádat on-line o povolení ke vstupu nejméně tři dny před odjezdem. Mezi státy, jichž se bude týkat, by se měla brzy zařadit i Česká republika. Nový systém má ztížit vstup teroristům z bezvízových zemí.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA loni naznačilo, že elektronická registrace bude nutná 48 hodin před odjezdem, řada evropských firem dala najevo obavy, že to zkomplikuje cestování obchodníkům, kteří často musejí odletět na poslední chvíli. Nyní bude nezbytné požádat o povolení 72 hodin před cestou, ale registrace pak bude platná dva roky a umožní více vstupů do USA, napsal dnes list Financial Times.

Zpřísnění režimu by podle listu měl dnes oznámit ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff. Nové opatření by se nyní vztahovalo na 27 zemí, mezi nimiž je většina západních členů Evropské unie. K nim by se mělo přiřadit osm dalších států, včetně ČR, Maďarska a Jižní Koreje.

Občané z bezvízových zemí mohou začít nový systém používat od srpna, ale povinný bude od ledna. Požádat o elektronickou registraci bude možné prostřednictvím cestovních agentů, internetových stránek leteckých společností či na speciální stránce americké vlády.