Americké lodě s humanitární pomocí se vracejí do USA, náklad nesměly vyložit

Rangún/Washington - Americké vojenské lodi s nákladem humanitární pomoci pro oběti cyklonu Nargis odplují ve čtvrtek od barmských břehů, protože jim barmská vojenská junta nepovolila přistát a rozdělit pomoc. Informovalo o tom dnes americké námořnictvo. Vládní junta rovněž brání vrtulníkům Světového programu pro výživu (WFP) v letech do zpustošené oblasti delty řeky Iravadi. Jejich využití přitom před dvěma týdny sama schválila.

Podle admirála Timothyho Keatinga, velitele amerického tichomořského námořnictva, Američané patnáctkrát neúspěšně žádali vojenskou juntu o povolení rozdělit v iravadské deltě humanitární pomoc. „Jsem zklamaný a frustrovaný z toho, že jsme byli připraveni pomoci statisícům trpících lidí a mohli zabránit dalším ztrátám na životech, ale neústupná junta nám to nedovolila,“ řekl Keating.

Junta odmítla povolit přistání i britským a francouzským vojenským lodím, které nabízely humanitární pomoc. Podle barmských státních médií se generálové obávali, že zahraniční vojáci zemi obsadí kvůli jejím zásobám ropy.

Ve zdevastovaných oblastech iravadské delty, která byla před úderem cyklonu zemědělským centrem Barmy, zahájili odborníci z Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) obnovu rýžových polí. Podle FAO bylo 60 procent z nich zničeno, většinu však přesto bude možné využít pro nadcházející sezonu, která začíná v červenci. Zástupci FAO dodávají do delty semena, hnojiva, pesticidy a zemědělské stroje. Problémem nicméně zůstává nedostatečný počet zemědělců, protože se do zdevastovaných oblastí vrátilo jen málo původních obyvatel. Pokud se ale nepodaří rychle obnovit rýžová pole, bude podle FAO ohroženo potravinové zajištění země. Cyklon Nargis se přehnal přes Barmu počátkem května a připravil o život nejméně 78.000 lidí, 56.000 osob se stále pohřešuje. Na 2,5 milionu Barmánců přišlo o střechu nad hlavou. Vojenská junta teprve pod nátlakem OSN povolila koncem května zahraničním humanitárním pracovníkům vstup do země.
Barma po cyklonu Nargis
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24