Ukradená technika umí „volat domů“

New York - Alison DeLauzonová přišla o svůj digitální fotoaparát během dovolené na Floridě. Byla smířena s tím, že nadobro ztratila všechny fotografie a videonahrávky svého syna. Pak ale následovalo překvapení - její fotoaparát si "zavolal domů".

Ve fotoaparátu byla totiž umistěna speciální paměťová karta, která je schopná bezdrátového připojení k internetu. Díky ní aparát nejen automaticky odeslal snímky z dovolené na počítač paní DeLauzonové, ale zároveň tam uložil i fotky dvou mužů, kteří ukradli její tašku s kamerou a fotoaparátem, když ji na chvíli zapomněla v restauraci.

„Otevřela jsem v počítači správce souborů a tam ve složce Eye-Fi koukám, že jsou tam ti chlápci, co nám ukradli naše aparáty,“ uvedla paní DeLauzonová z newyorského Long Islandu. „Nejenže tam byl ten, co nám to ukradl, ale pořídil taky fotku svého parťáka, jak drží naši kameru.“

Dvougigovou SD paměťovou kartu Eye-Fi, která je kompatibilní s mnoha typy digitálních fotoaparátů, dostala paní DeLauzonová jako dárek při koupi fotoaparátu Canon. Karta v hodnotě zhruba 100 dolarů (1560 korun) automaticky ukládá pořízené fotografie na domácí počítač nebo do internetového úložiště, jakmile se uživatel napojí na bezdrátovou síť. Štěstím bylo, že pachatelé se vyskytovali kolem nezabezpečené sítě, jejíž nastavení odpovídalo domácí síti DeLauzonových. Eye-Fi automaticky odeslal snímky, první dětské fotky a pak navzájem se fotící padouchy.

Z těch se nakonec vyklubali zaměstnanci restaurace, kde žena kabelu zapomněla. Žalobu proti nim nepodala, ale zaměstnavatel je propustil. Ovšem dobrat se spravedlnosti nebylo tak důležité jako dostat zpátky fotoaparát a především kameru s nahranými prvními měsíci života jejího synka. „Když jsme ji konečně s manželem dostali zpátky, celou noc jsme jenom seděli a koukali se na ty nahrávky - hloupé domácí video, třeba jak se poprvé krmí a jak se poprvé sám postavil v postýlce. Seděli jsme a jenom si to užívali.“

Zkušenost DeLauzonových odráží rozmach technologie, která dává elektronickým předmětům každodenního použití schopnost chránit samy sebe nebo nedocenitelné osobní údaje - od rodinných telefonních čísel až po účty vlastního podniku. Posloužit ale mohou i v o hodně kurióznějších případech. Takový se stal minulý měsíc v Japonsku, kde osaměle žijícího muže zajímalo, proč se ztrácí jídlo z jeho kuchyně. Nainstaloval doma skrytou kameru, která se zapnula, když se v bytě něco pohnulo a záběry odeslala na jeho mobilní telefon. Díky tomu zjistil, že v nejvyšší polici jeho skříně tajně žije cizí žena.

Před několika lety byl ve Spojených státech mediálně sledovaný případ mobilního telefonu, který jeho majitelka zapomněla v newyorském taxíku. Tam ho našel šestnáctiletý mladík, který s ním začal fotit a posílat smsky a mmsky. Ale mobilní operátor data z těchto úkonů automaticky ukládal, díky čemuž přítel majitelky mohl sledovat pohyb mladíka, rozpoutat proti němu internetovou očerňovací kampaň a nakonec dosáhnout jeho zatčení.

Zatímco pasivní systémy mohou pomoci zajistit shledání pohřešovaných věcí s původním majitelem, existují i agresivnější opatření, jak chránit cokoli od laptopů po iPody či mobilní telefony vybavené službou BlackBerry.

Jde například o software oregonské společnosti GadgetTrak, který je možné nahrát do kteréhokoli z uvedených zařízení. Pokud například telefon s BlackBerry padne do nesprávných rukou, pak software vybere informace ze SIM karty nového uživatele a odešle je e-mailem právoplatnému majiteli. V laptopu Apple Mac pak software dá instrukce zabudované kameře, aby pořídila fotografii zloděje a poslala ji majiteli - spolu s informacemi o nejbližších bezdrátových sítích.

Paměťová karta Eye-Fi
Paměťová karta Eye-Fi