Belgický pedofilní vrah dnes dostal doživotí

Brusel - Za únos a vraždu dvou děvčátek poslal dnes belgický soud na doživotí za mříže Belgičana marockého původu Abdallaha Aita Ouda. Smrt sedmileté Stacy Lemmensové a její nevlastní sestry, o tři roky starší Nathalie Mahyové, před dvěma lety otřásl celou Evropou.

Obě holčičky, pohřešované skoro tři týdny, byly nalezeny na konci června roku 2006 mrtvé u železniční trati v Lutychu. Pitva prokázala, že byly uškrceny a starší z nich byla znásilněna krátce po zmizení. Na Ouda padlo podezření nedlouho po nalezení těl. Již v minulosti se dopustil těžkých pedofilních zločinů, tentokrát jej usvědčily vzorky DNA. Kriminalisté navíc na těle dívek nalezli vlákna z kalhot odsouzeného, Oud přesto do poslední chvíle trval na své nevině.

Případ vyvolal v Belgii a v Evropě vzpomínky na aféru pedofila Marka Dutrouxe. Ten byl zatčen v roce 1996 a následně usvědčen z únosu a znásilnění šesti dívek. Dvě z nich zabil a dvě nechal zemřít hladem. V pátrání po děvčatech z Lutychu se angažovala i organizace Child Focus, založená jedním z rodičů Dutrouxových obětí.

Není vyloučeno, že se Oud proti rozsudku odvolá, jeho obhájce již využil patnáctidenní lhůty na rozmyšlenou. Podle belgických zákonů by se Oud mohl na svobodě objevit již po 20 letech, pokud by úřady dospěly k závěru, že již není svému okolí nebezpečný. Soud ovšem rozhodl, že příslušné orgány mohou tuto lhůtu prodloužit ještě o osm let.