Tsvangirai: Situace v Zimbabwe si žádá vojenské řešení

Harare - Vůdci jihoafrických zemí budou ve Svazijsku jednat o situaci v Zimbabwe. Zemi v pátek čeká druhé kolo prezidentských voleb. Opoziční kandidát Morgan Tsvangirai z nich ale kvůli nátlaku a eskalaci násilí odstoupil a vyzval Spojené národy, aby do země vyslaly mírové jednotky. OSN, Jihoafrická republika a Senegal žádají odklad voleb. Zimbabwský prezident Robert Mugabe ani volební komise s odkladem nesouhlasí. Tématu se věnuje i dnešní pořad Před půlnocí.

Páteční prezidentské volby v Zimbabwe se rozhodně mezinárodního uznání nedočkají. Kromě OSN a několika sousedních států jejich legitimitu zpochybnil i Bílý dům. Reagoval tak na zastrašování a pronásledování příslušníků opozice. Její vůdce, Morgan Tsvangirai je od neděle na nizozemském velvyslanectví, kam se uchýlil po odstoupení z druhého kola voleb.

„Zimbabwe se rozpadne, když nám svět nepřijde na pomoc,“ napsal šéf
opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Tsvangirai v dopise, který dnes zveřejnil britský deník The Guardian. „Žádáme OSN, aby šla dál než ve svém nedávném prohlášení odsuzujícím násilí v Zimbabwe a aby aktivně izolovala diktátora Mugabeho.“

Vimbai Tsvangirajová, dcera Morgana Tsvangiraie vysvětlila jednání svého otce: „Rozhodl se odstoupit kvůli bezpečnosti svých příznivců. Nechtěl vést zemi plnou mrtvých lidí. Jde mu o to, aby byli lidé v bezpečí.“

Při střetech se stoupenci prezidenta Mugabeho zemřelo už 80 příznivců opozice a jen v pondělí policie dalších 60 zadržela. Prezident Robert Mugabe nicméně stále tvrdí, že k žádnému nátlaku nedochází.

Řešení situace v Zimbabwe hledají na schůzce členové Jihoafrického rozvojového společenství. Senegalský prezident navrhl prozatimní vládu: „Pokusíme se vytvořit přechodnou vládu, ve které se obě strany o zodpovědnost podělí a Tsvangirai v ní bude zastávat funkci premiéra.“

Arcibiskup Desmond Tutu, laureát Nobelovy ceny za mír, ale varoval před příliš dlouhým hledáním řešení: „Doufám, že se řešení nebude hledat příliš dlouho. K tragédii ve Rwandě také došlo i přesto, že jsme měli všechna varování, ale mezinárodní společenství se drželo zpět, místo aby rychle reagovalo.“

Napětí v Zimbabwe trvá od března, kdy v parlamentních volbách zvítězilo opoziční MDC. Zároveň v prezidentských volbách porazil Morgan Tsvangirai prezidenta Mugabeho. Podle komise ale nezískal potřebnou nadpoloviční většinu a prezident prosadil druhé kolo hlasování.