Bush pojede na zahájení olympijských her v Pekingu

Washington - Americký prezident George Bush se zúčastní slavnostního zahájení letních olympijských her v Pekingu. Oznámil to dnes Bílý dům. Mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv na politiky naléhají, aby ceremoniál bojkotovali, a dali tak Číně najevo nesouhlas s tím, jak se vypořádala se situací v Tibetu. Tam Peking letos v březnu krvavě potlačil protičínské demonstrace.

"Prezident a paní Bushová se zúčastní zahajovacího ceremoniálu letních
olympijských her 8. srpna," oznámila dnes mluvčí Bílého domu Dana Perinová. 

Bush dává dlouhodobě najevo, že olympiádu považuje především za sportovní a nikoli za politickou událost, a proto podle něj nemá smysl hry bojkotovat. Někteří politici ve zbytku světa však na zahájení nejedou, nebo se ještě nerozhodli, jak se zachovají. 

Na zahajovací ceremoniál zřejmě nepojede například český premiér Mirek
Topolánek nebo polský předseda vlády Donald Tusk. Zahájení neuvidí ani
britský ministerský předseda Gordon Brown - ten ale bude hostem závěrečného ceremoniálu. Nebude na něm ani německá kancléřka Angela Merkelová, která však zdůrazňuje, že cestu na olympiádu neměla nikdy v plánu. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní předsedá Evropské unii, se ještě nerozhodl. To, zda se na zahájení nakonec objeví, by měl oznámit v nejbližších dnech.