Nehceme mít za humny radary ani rakety, zlobí se slovenský premiér

Bratislava - Výhrady k vybudovaní amerického protiraketového radaru v Česku dnes opět vyslovil slovenský premiér Robert Fico. "Trochu nás to znervózňuje, protože my nechceme mít za humny ani radary, ani rakety," řekl a dodal, že na Slovensku by podobnou základnu nepřipustil.

„Nepovažuji za správné přesouvat tento deštník ze Spojených států do Evropy. Kdyby nás o to kdokoli požádal, tak řekneme jasné ne, na našem území nikdy,“ řekl Fico k dohodě o radaru, kterou dnes v Praze podepsali šéfové diplomacií obou zemí Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg.

Fico, který svou nevoli vůči americké základně za řekou Moravou dává najevo už delší dobu, nicméně dnes konstatoval, že uzavření dohody o výstavbě radaru je bilaterální záležitost mezi ČR a USA.

Smíšené ohlasy zazněly dnes i ve slovenských médiích. Ficův spolupracovník, šéf zahraničního výboru parlamentu Boris Zala, americko-českou dohodu o radaru kritizoval jako zdroj zbytečného napětí. Naopak opoziční šéf branného výboru Martin Fedor označil za podstatné, aby protiraketový deštník chránil i Slovensko.
\"Radaru bychom řekli jasné NE.\"
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24