Rusové evakuují polární stanici Severní pól 35

Petrohrad - Rychlé tání ledové kry v Severním ledovém oceánu, na níž pracuje ruská polární expedice, si vynutilo předčasně ukončení práce a likvidaci vědecké stanice Severní pól 35. K nebezpečně se ztenčující kře byl vyslán atomový ledoborec Arktika a loď Michail Somov, které vyzvednou dvacet polárníků a vybavení vědecké stanice.

„V Arktidě dnes začala likvidace driftující ruské polární stanice Severní pól 35,“ řekl v neděli viceprezident ruské Asociace polárníků Vladimir Strugackij.

Rusové zřídili výzkumnou stanici Severní pól 35 na plovoucí kře loni v září, kdy měla na délku bezpečných pět metrů a byla tři kilometry široká. Kra se ale pohybovala k jihu a ubývala na velikosti. Dnes se dočasný domov ruských polárníků scvrknul na plochu 300 krát 600 metrů. Kře, která zatím urazila přes dva a půl tisíce kilometrů, hrozí úplný rozpad, protože směřuje do oblasti, kde jsou relativně teplé vody.

Likvidace stanice, která se skládá z 28 domků a meteorologického vybavení, bude trvat podle polárníků tři dny. Je třeba naložit 220 tun nákladu. Poté lodě odvezou polárníky i stanici do ruského arktického přístavu Murmansk.

Úkolem vědecké expedice, která měla trvat až do září, bylo měřit ovzduší, vodu, led i ozon v atmosféře, a to hlavně v souvislosti s globálním oteplováním.

Ruští vědci si už dlouhá léta zřizují základny na plovoucích ledových krách, první z nich byla postavena v roce 1937. Při zahájení této poslední expedice loni měli vědci vzhledem k rekordnímu tání problémy najít vhodné a bezpečné místo. Obvykle staví stanici na kře silné nejméně tři metry, tentokrát se smířili s tloušťkou jen 1,5 metru.

Kanadští vědci nedávno oznámili, že sezonní tání arktických ledovců letos začalo nejméně o čtyři týdny dříve, než je dlouhodobý průměr. Jiný tým vědců v Kanadě a USA předpověděl, že letošní sezonní tání arktických ledových ker dosáhne loňského rekordu nebo ho ještě předstihne. Loni se přitom zmenšily nejvíce za poslední desetiletí.