Srbští velvyslanci odvolaní kvůli Kosovu se možná vrátí do úřadů

Bělehrad - Srbští velvyslanci, které bělehradská vláda odvolala ze zemí, jež uznaly nezávislost Kosova, by se měli v dohledné době podle srbských médií vrátit zpět na své ambasády. Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremić má prý o víkendu jednat o návratu asi 20 velvyslanců s prezidentem Borisem Tadičem. Zda mezi nimi bude i velvyslanec v Česku Vladimir Vereš, který Prahu opustil v květnu po uznání Kosova českou vládou, stanice neuvedla.

Nezávislé Kosovo zatím uznalo jen přes 40 států, mezi nimi USA a většina členských zemí Evropské unie. Na protest proti tomu z každé z nich Bělehrad povolal zpět do vlasti na konzultace svého diplomatického zástupce. Povolání ke konzultacím neznamená přerušení diplomatických styků a bývá většinou jen dočasné. Proti nezávislosti Kosova se vedle Srbska nejsilněji staví Rusko. Z unijních států ho odmítá Španělsko, Řecko, Kypr nebo Slovensko. Česká republika tento týden jako sedmá země otevřela v Kosovu velvyslanectví.

Diplomaté předpokládali, že odvolaní srbští velvyslanci se začnou do svých úřadů vracet až po podzimním zasedání Valného shromáždění OSN. Na něm chce Bělehrad podat návrh, aby únorové jednostranné odtržení Kosova od Srbska posoudil Mezinárodní soudní dvůr.
Srbský parlament
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24