V Pekingu budou kvůli olympiádě jezdit jen auta se sudou nebo lichou SPZ

Peking - Ve slunném, jen trochu zamlženém dni dnes ulicemi Pekingu jezdily jen automobily se sudými čísly na značkách. V Pekingu totiž začal platit speciální dopravní režim, který má za cíl zbavit město před olympijskými hrami všudypřítomného smogu. V ulicích by mělo být každý den o miliony aut méně než obvykle. Následující dva měsíce budou moci do ulic vyjíždět střídavě automobily jen se sudými, respektive lichými poznávacími značkami.

Speciální „olympijské pruhy“ zůstaly prázdné, s výjimkou jednoho auta,
jehož řidič zjevně špatně odbočil. Město varovalo řidiče, kteří by byli v pokušení omezující nařízení porušit, že se na ně zaměří síť více než 10 000 kamer a dalších technologicky vyspělých zařízení. Dopadení ovšem dostanou jen mírnou pokutu ve výši 100 jüanů (asi 213 korun).

Peking doufá, že se mu podaří dostat ze silnic 45 procent ze 3,3 milionů
aut. S pomocí dopravních omezení a uzavření části továren chtějí úřady
snížit emise škodlivých látek o 63 procent během olympijských her, které se konají od 8. do 24. srpna a během paralympiády, která následuje 6. až 17. září. 

Znečištění ovzduší bylo jedním z největších strašáků pro organizátory
pekingských her, kteří se nakonec uchýlili k omezení dopravy ve městě a k zastavení provozu části okolních továren, aby Pekingu zajistili modré nebe a atletům nepřivodili dýchací problémy. 

Čínané si budou kupovat dvě auta - s lichou a sudou SPZ

Pekingští taxikáři, kteří běžně přicházejí o zisky, když uvíznou v
dopravních zácpách, překypují nadšením. Běžní obyvatelé čínské metropole, kteří se budou muset vmáčknout do už tak přeplněného systému městské hromadné dopravy, ale takový entuziasmus nesdílejí. Ti movitější si prý dokonce raději pořídili druhý vůz. „Ta pravidla určitě pomůžou proti zácpám. Ale v dopravě to pro normální lidi přinese opravdové problémy,“ míní řidič Liou Šuo. 

V ulicích Pekingu přibývá denně více než 1000 nových automobilů a čínské hlavní město se tak rychle dostává do světové špičky měst nejčastěji sužovaných dopravními zácpami. 

Peking už na očistu svého životního prostředí vynaložil odhadem 120 miliard jüanů (255,8 miliardy korun).