Soud v místě, kde jsou několik let zadržovány stovky osob podezřelých z terorismu, by měl trvat pouhé tři nebo čtyři týdny a opírat se o dvě desítky svědectví pracovníků amerického ministerstva obrany. Hamdanův právník již před zahájením procesu tvrdil, že zadržený byl pouhým řidičem a opravářem, a nikoli členem Al-Káidy, jménem svého klienta o zastavení přelíčení. Soud ale tuto žádost zamítl, čímž zadal precedens pro další procesy. Obžalovaný při prvním stání prohlásil, že je nevinný.
Hamdan byl zadržen v listopadu 2001 v Afghánistánu. Soudce Keith Allred řekl vybraným porotcům, že budou muset rozhodnout o vině nikoli na základě výpovědi, již Hamdan učinil ještě v Afghánistánu, ale výhradně na základě výpovědí před soudem. Existuje podezření, že v Afghánistánu byly při výslechu použity donucovaní metody.
Podle žalobců patřil Hamdan k nejužšímu vedení Al-Káidy a ve chvíli zatčení směřoval na bojiště. V autě měl údajně dvě rakety země-vzduch. Přiznal, že pro bin Ládina v Afghánistánu pracoval v letech 1997 až 2001 za 200 dolarů (2800 korun) měsíčně.
Nejsledovanější proces patrně bude s údajným strůjcem útoku na newyorská „dvojčata“ z 11. září 2001 Chálidem Šajchem Muhammadem, který by měl před soud stanout patrně v září. I ten je držen na Guantánamu. Základna přitom patří mezi vězení, o nichž se velmi často mluví v souvislosti s porušování lidských práv. Americkou administrativu za údajné kruté zacházení s vězni.
Na Guantánamo převáželi Američané osoby podezřelé z terorismu, které zadrželi většinou na přelomu let 2001 a 2002 v Afghánistánu. Celkem prošlo základnou přes 750 lidí. Nyní je na Guantánamu asi 270 vězňů, z nichž jen 20 bylo obžalováno.
