Mugabe ustoupil a jedná s opozicí

Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe zahájil s vůdcem opozice Morganem Tsvangiraiem v Jihoafrické republice předběžná jednání o vyřešení politické a ekonomické krize v zemi. Tu umocnily nečisté prezidentské volby z konce června, které Mugabe vyhrál poté, co násilně umlčel politické odpůrce. Nyní dohoda stanovila rámec pro následná jednání o vytvoření nové vlády a o rozdělení moci. Hlavní jednání začnou nejdříve ve středu nebo ve čtvrtek.

Dohodu o zahájení rozhovorů oba politici podepsali za účasti jihoafrického prezidenta Thaba Mbekiho v zimbabwské metropoli. Podle Mbekiho dnes uzavřená dohoda zavazuje obě strany k intenzivnímu úsilí najít kompromis. Zástupci obou táborů prohlásili, že rámcová dohoda dává vládě a zástupcům opozičního Hnutí pro demokratickou změnu dva týdny na to, aby prodiskutovali základní politické otázky, včetně vlády národní jednoty a uspořádání nových voleb.

Tsvangirai označil setkání za historickou událost a zdůraznil, že řešení sporů musí být nalezeno. Mugabe vyzval k ukončení sankcí západních zemí proti němu a členům vedení země. Podle něj již neexistuje žádná potřeba pro zásahy evropských států v Zimbabwe. Mugabe také vyzval vyjednávače, aby se při jednáních nenechali ovlivňovat vládami evropských zemí a Spojených států. Tsvangirai poté prohlásil, že chce při těchto schůzkách klást zájmy Zimbabwe do popředí.

Dohoda zprostředkovaná jihoafrickým prezidentem Mbekim byla uzavřena v době, kdy země čelí tlaku světové veřejnosti, který následoval po vyhlášení výsledků rozhodujícího druhého kola prezidentských voleb 27. června. V nich byl jediným kandidátem Mugabe, jeho protikandidát Tsvangirai se účasti ve volbách vzdal kvůli údajnému politickému násilí vyvíjenému proti jeho stoupencům.