Turecký ústavní soud jedná o zákazu vládní strany

Ankara - Turecký ústavní soud jedná o zákazu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Žalobci ji viní, že se pokouší nastolit vládu islámského práva, což odporuje ústavě. Z této strany přitom vyšli premiér Recep Tayyip Erdogan i prezident Abdullah Gül. Soud rozhodne během několika dnů. Turecku hrozí předčasné volby a nepokoje.

Soud rozhoduje v kritické době, kdy zemí otřásly nedělní exploze, které si vyžádaly na dvě desítky obětí na životech. Soudci budou zasedat tak dlouho, dokud nedospějí k závěru. Podle expertů je k zákazu AKP zapotřebí většiny sedmi hlasů, ústavní soud má 11 soudců.

Strana je u moci již od roku 2002 a loni v parlamentních volbách dosáhla drtivého vítězství. V posledních měsících však vyvolala silný odpor v kruzích, které si nepřejí islamizaci státu, když se pokusila legalizovat nošení muslimského šátku na univerzitách. Jde o velmi ožehavou a spornou otázku v zemi, kde více než 90 procent obyvatel vyznává islám, ale jejíž režim je přísně laický. Justice žádá rozpuštění strany a zákaz politické činnosti pro 71 jejích vedoucích činitelů, včetně Erdogana a Güla, na dobu pěti let. Podle průzkumů veřejného mínění by ale strana, která by AKP nahradila, s převahou předčasné volby vyhrála.
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24