Protestovat se v Číně sice může, ale za cenu zatčení

Peking - Čínská vláda neplní své sliby ohledně částečného uvolnění svobody slova i shromažďování během olympiády. Pro demonstrace sice v vyhradila tři parky na okraji Pekingu, zájemcům o manifestace ale odmítá vydat povolení. V rukách policie skončí každý, kdo se pokusí protestovat, jako například Čchen Ta-čchuan, který rozhazoval letáky na přísně střeženém náměstí Nebeského klidu.

Čchen před dvěma lety přišel o dceru, která pracovala v armádě. Příčinu její smrti dodnes nezná a snaží se demonstrací upozornit na svůj případ úřady, které jeho dopisy důsledně ignorují.

Čína před hrami rázně zakročila proti domácím disidentům a zpřísnila pravidla pro udělování víz, aby udržela za hranicemi zahraniční aktivisty, kteří by mohli průběh olympiády narušit. Většina oponentů režimu je i s rodinami v domácím vězení a pod přísným dohledem bezpečnostních složek, někteří byli zatčeni, jiní odvezeni z Pekingu. Čínská vláda ale odmítá, že by před olympiádou udělala na disidenty zátah. Pokud byl někdo zatčen, tak prý proto, že porušil zákon.

Podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International Čína nesplnila sliby, které dala Mezinárodnímu olympijskému výboru, nadále pronásleduje kritiky režimu a tvrdě cenzuruje média včetně omezování přístupu k internetu. Slibované uvolnění během her se tedy nekoná.
Čchen Ta-čchuan
Čchen Ta-čchuan