Sýrie a Libanon naváží po 65 letech diplomatické styky

Damašek - Sýrie a Libanon naváží po 65 letech diplomatické styky na úrovní velvyslanectví. To je výsledek dvoudenní schůzky prezidentů obou zemí, která dnes začala v Damašku. Jde o první setkání nejvyšších představitelů arabských sousedů od odchodu syrských jednotek z Libanonu v roce 2005.

Syrský hostitel Bašár Asad se svým kolegou Michelem Sulajmánem jednal o navázání diplomatických vztahů a výměně velvyslanců poprvé od získání nezávislosti obou zemí v roce 1943. Od ukončení občanské války v Libanonu v roce 1990 se syrsko-libanonské vztahy řídí takzvanou smlouvou o přátelství z roku 1991.

Sýrie byla dominantní silou v Libanonu až do zavraždění libanonského expremiéra Rafíka Harírího v únoru 2005, které si vynutilo po 29 letech konec syrské vojenské přítomnosti v Libanonu. Libanon obviňoval z iniciování Harírího vraždy Damašek a tání ve vztazích mezi oběma zeměmi nastalo teprve letos na jaře, kdy Katarem zprostředkovaná dohoda ukončila politický konflikt mezi protisyrskou většinovou koalicí a prosyrskou opoziční aliancí skupin podporovaných Damaškem. Dohoda umožnila zvolení Sulajmána prezidentem a vytvoření vlády národní jednoty v Libanonu.