Podle Vondry dokončí Chorvatsko přístupové rozhovory v roce 2009

Brusel - V dokončení přístupových rozhovorů Evropské unie s Chorvatskem už během českého unijního předsednictví věří vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Balkánský stát podle něj nejvíce pokročil ve vyjednávání o možnosti rozšířit nyní 27členný blok. Praha se do čela sedmadvacítky postaví prvního ledna - po půl roce pak přijde na řadu Švédsko.

„Reálné to samozřejmě je. Bude muset samozřejmě Chorvatsko přidat. Myslím, že se to stihnout dá,“ poznamenal Vondra k termínu 2009. V narážce na svého francouzského kolegu Jeana-Pierra Jouyeta podotkl, že není důvod vstup Chorvatska do EU s čímkoli dalším spojovat. Na tiskové konferenci v Evropském parlamentu, kde dnes zástupci Francie, Švédska a ČR představovali společný program svého osmnáctiměsíčního předsednictví EU, Jouyet řekl, že podle něj by další rozšíření mělo být svázáno s lisabonskou smlouvou a jejím vstupem v platnost.

To se mělo původně stát počátkem ledna příštího roku, tedy současně se začátkem šestiměsíčního českého předsednictví. Kvůli odmítnutí dokumentu o reformě unijních institucí v irském referendu se tak ale zřejmě nestane.