Let Atlantisu k Hubbleovu teleskopu ohrožují vesmírné trosky

Washington - Připravovaný let amerického raketoplánu Atlantis na poslední opravářskou misi k vesmírnému Hubbleovu teleskopu bude zřetelně nebezpečnější než minule, protože v dané výšce 600 kilometrů nad Zemí se v současnosti pohybuje více úlomků vesmírné techniky, než kdy dříve. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Riziko, že raketoplán během této mise zasáhne mikrometeorit nebo „vesmírný odpad“ kosmonautiky, je odhadován na 1:185, zatímco při letech raketoplánů k Mezinárodní vesmírné stanici ISS je to obvykle kolem 1:300. Prohlásil to dnes na tiskové konferenci ředitel programu raketoplánů John Shannon.

Jakmile odhadované riziko mise raketoplánu přesáhne úroveň 1:200, musí o uskutečnění letu rozhodnout vedení NASA včetně jeho nejvyššího představitele Michaela Griffina. Shannon však uvedl, že tento souhlas s říjnovým letem očekává.

Hubbleův teleskop se pohybuje na oběžné dráze asi 600 kilometrů nad Zemí, zatímco ISS jen asi 340 kilometrů. „Mikrometeority a orbitální úlomky (MMOD) představují největší riziko pro všechny lety raketoplánů,“ zdůraznil Shannon. Dále uvedl, že prostředí na oběžné dráze kolem země se z hlediska bezpečnosti citelně zhoršilo poté, co Čína provedla test rozbití vlastní vysloužilé meteorologické družice zásahem protirakety. Americké letectvo muselo obdobně zničit satelit, který se vymkl kontrole, a Rusům selhala jedna raketa.

Zdůraznil však, že od tragédie raketoplánu Columbia, který havaroval v roce 2003 kvůli poškození úlomkem zmrzlé pěny při startu, vypracovala NASA účinný systém kontroly a oprav na oběžné dráze.

„Naše schopnost minimalizovat tato rizika se zvýšila, což nám vrací důvěru,“ zdůraznil Shannon.