Zákonodárci USA budou o podpoře finančního systému dále jednat

Washington - Světová finanční krize ohrožuje už i evropské banky. Těm se podle potřeby snaží pomoci jednotlivé vlády. Další šok ale nyní přišel z Ameriky. Vláda Spojených států zatím nepomůže. Prezident George Bush prohrál ve Sněmovně reprezentantů, která odmítla jeho 700miliardový plán na záchranu finančního systému. Hodnoty akcií na Wall Street se propadly o největší počet bodů v historii.

Americká Sněmovna reprezentantů se k projednání finančního systému v zemi sejde opět ve čtvrtek. Z Washingtonu zaznělo přesvědčení, že se plán nakonec podaří brzy schválit.

„Může nám to zabrat další dva dny, ale jsem přesvědčený, že se tak stane,“ prohlásil předseda bankovního výboru Senátu, horní komory Kongresu, Christopher Dodd po rozhodnutí dolní komory, které ve Spojených státech i v zahraničí šokovalo finanční trhy. Dodd ujistil, že se zákonodárci bude ve Washingtonu dále pracovat na prosazení vládního plánu.

Americký ministr financí Henry Paulson po hlasování sněmovny zdůraznil, že plán na záchranu finančního systému je nezbytné co nejrychleji přijmout a že na tom bude se zákonodárci usilovně pracovat. Bush zároveň po schůzce s Paulsonem oznámil v prohlášení, že povolil ministerstvu financí mimořádně použít takzvaný stabilizační fond k finanční podpoře některých smíšených bankovních fondů v nesnázích.

Americký prezident George Bush dnes vystoupí s prohlášením k této otázce. Mimořádný projev k situaci kolem plánu na záchranu amerického finančního systému by měl začít v 7:45 ráno místního času (13:45 SELČ).