Bush podepsal rozpočet, peníze na radar v Česku budou

Washington - Americký prezident George Bush ve středu podepsal rozpočet na rok 2009, který zahrnuje i 465,8 milionu dolarů na vybudování protiraketového radaru v České republice a také na výstavbu základny s deseti obrannými střelami v Polsku. Uvolnění prostředků na výstavbu radaru už dříve americký Kongres podmínil českým souhlasem s vybudováním zařízení.

Finanční prostředky na vybudování evropské části protiraketového štítu jsou o 246,3 milionu dolarů nižší, než původně požadovala vláda. Při projednávání návrhu rozpočtu ve výborech ale doporučovali kongresmani ještě větší škrty

Výstavbu radaru Kongres povoluje s podmínkou, že ji předem schválí česká strana. Hlavní dohodu o radaru podepsali v červenci ministři zahraničí obou zemí Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg, v září byla v Londýně podepsána i dodatková dohoda o postavení amerických vojáků na radarové základně, známá jako SOFA. Obě smlouvy chce česká vláda ještě letos předložit parlamentu k ratifikaci, podpora pro ně ale není jistá.

Vybudování raketové základny v Polsku je vázáno nejen na souhlas Varšavy, ale i na české schválení výstavby radaru. Toto rozhodnutí zřejmě vychází z přesvědčení zákonodárců, že rakety bez radaru nemají smysl, zatímco radar může svému účelu sloužit, i kdyby základna v Polsku nevznikla.

Americký Kongres si také vymínil, že rozmístění protiraketových střel bude možné až poté, co ministerstvo obrany USA doloží, že jsou funkční a provozně účinné.

Evropská část protiraketového systému by měla být hotová v roce 2013, tedy ještě předtím, než bude mít podle Washingtonu své zbraně dlouhého doletu k dispozici Írán. Právě obranou proti případnému útoku z této země vysvětluje Bushova administrativa potřebu protiraketového štítu, včetně základen ve Střední Evropě.