Zloději dat vynesli z německého Telekomu i kontakty na prominenty

Berlín - Kontakty na více než 17 milionů klientů a jejich osobní údaje byly ukradeny z interních databází německého telekomunikačního koncernu Deutsche Telekom. V nejnovějším skandálu, o němž informuje nejnovější vydání zpravodajského magazínu Der Spiegel, se údajně mezi poškozenými objevují jména prominentních osobností - čelných politiků, průmyslových magnátů i hvězd zábavního průmyslu.

Nebývalý únik osobních dat, který dnes Deutsche Telekom potvrdil, se týká osobních údajů více než 17 milionů klientů mobilního operátora T-Mobile, kterého provozuje největší telekomunikační firma v Evropě. Telefonní čísla, poštovní adresy a částečně data narození a e-mailové adresy poškozených dokonce kolovaly po internetu.

Mezi klienty, jejichž údaje telekomunikační gigant nedokázal ochránit, prý figurovali fotbalová legenda Franz Beckenbauer, předsedkyně Ústřední rady Židů v Německu Charlotte Knoblochová, manželka bývalého kancléře Gerharda Schrödera Doris nebo televizní moderátor Günther Jauch.

Der Spiegel však hovoří rovněž o nejmenovaných bývalých ministrech a dokonce spolkových prezidentech. Pokud by se dat osobností zmocnily kriminální kruhy, mohla by být podle kriminalistů ohrožena jejich bezpečnost.

Deutsche Telekom dnes konkrétní jména nechtěl potvrdit. Zdůraznil však, že uniklé údaje neobsahovaly čísla bankovních kont nebo bankovních karet. Přesto Deutsche Telekom uvedl, že pachatelé postupovali s „obrovskou kriminální energií“.

Podle Spiegelu se ukradený materiál krátce po loupeži objevil u pochybných obchodníků z osobními údaji a na internetu a dokonce i k lidem z pornografického průmyslu. Německý Telekom dnes naznačil, že i Der Spiegel se pravděpodobně ke svým informacím dostal přes „třetí osoby“.

Krádež dat se podle Deutsche Telekom odehrála už v roce 2006 a v květnu téhož roku společnost podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Státní zastupitelství později nalezlo nespecifikované záznamy dat při jedné domovní prohlídce. Koncern poté propustil dva své zaměstnance, i když přímá souvislost s krádeží osobních údajů se v jejich případech neprokázala.

Pátrání v internetu a na trzích s daty po měsících neposkytlo žádné vodítko k tomu, že by data byla dále nabízena na černém trhu.„Podle našich poznatků data byla nabízena na černém trhu, ale dosud se neobjevil žádný odběratel,“ uvedl příslušný státní zastupitel Fred Apostel. Kromě toho prý byla data v plném rozsahu zajištěna. Také Deutsche Telekom zjevně celou záležitost považoval za uzavřenou, než se údaje zjevně opět objevily v redakci Spiegelu.

Nejnovější skandál je jen další z řady indicií, že v Německu bují černý obchod s osobními údaji. Podle některých názorů už se týká prakticky všech Němců. V srpnu se začalo hovořit o tom, že obětí „závažných zločinných machinací“ se stal i Deutsche Telekom. Jenom německý T-Mobile přitom má více než 38 milionů klientů a v roce 2006, kdy byly jeho databáze ilegálně zkopírovány, jich měl v Německu přes 30 milionů.

Už počátkem srpna média informovala o prvním skandálu tohoto druhu, když jeden anonym zaslal centrále ochrany spotřebitelů v severoněmecké spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko kompaktní disk se jmény, daty narození, adresách, telefonních číslech i číslech bankovních účtů 17 tisíc lidí. Brzy se ukázalo, že jde jen o nepatrnou špičku ledovce.