Denní boje změnily Mogadišo ve válečnou zónu. Za poslední týdny odtud prchlo 40 tisíc lidí. Ti, kdo zůstali, denně riskují život. Podle OSN zůstala jen necelá polovina původního milionu obyvatel. V pondělí na tržišti zemřelo v minometné palbě 17 lidí. „Ani nevím, jak to začalo. Slyšeli jsme exploze, všichni jsme z trhu prchali do nejbližších domů schovat se, ale náš dům také zasáhli. Nevíme, kdy to skončí,“ říká obyvatel Mogadiša. Mina včera zabila řidiče OSN. Italský a somálský představitel, kteří s ním v autě cestovali, jsou zranění.
Podle reportéra BBC, který Mogadišo jako jeden z mála cizinců navštívil, je situace v hlavním městě výrazně horší než začátkem 90. let v době neúspěšné americké intervence. Organizace Human Rights Watch tvrdí, že je Somálsko nejvíc ignorovanou tragédií na světě. Kdyby prý bylo jiné hlavní město v sevření každodenních bojů, vyvolalo by to mezinárodní pobouření.
Zatímco v případě, že by se něco podobného dělo třeba v Libanonu nebo Gruzii, zajímalo by to každého, v Somálsku se odehrává bez sebemenšího zájmu největší tragédie světa, tvrdí HRW.
Z Mogadiša se stává město duchů
Na mír v Somálsku dohlíží 2 700 jednotek sborů Africké unie. Samy toho ale moc nezvládnou. Nejsou dost silné a stávají se terčem útoků. Mogadišo leží na břehu Indického oceánu, v místě kdysi kvetoucího afrického obchodu s Blízkým východem. Teď jsou tam v celých čtvrtích vymlácené domy pouze s obvodovým zdivem, bez oken a střech. Do města se neodváží žádní pracovníci mezinárodních organizací, protože zde hrozí vraždy a únosy za účelem zisku vysokého výkupného.
Nejnovější válku spolu v Mogadišu vedou vojáci slabé, ale mezinárodně uznávané vlády, kterou vojensky podporuje Etiopie. Proti nim stojí nacionalističtí a islamističtí povstalci, které Spojené státy obviňují z vazeb na teroristickou al-Káidu. Zbytek země ovládají ozbrojené klany. Sever je klidnější, ale z jeho přístavů vyjíždějí piráti unášet lodě. Za ně pak získávají výkupné, jehož část putuje na nákup zbraní pro povstalce.
Severně od Mogadiša drží od 25. září somálští piráti v zajetí ukrajinskou loď Faina s nákladem ruských zbraní. Za vydání lodě a posádky žádají 20 milionů dolarů a nevzdali se, i když jsou na mušce amerických válečných plavidel, nad hlavami jim přelétávají americké vrtulníky a blíží se ruská fregata.