Nový sekvenátor DNA má pomáhat policii odhalovat zločince

České Budějovice – První český sekvenátor zprovoznili dnes kriminalisté v Českých Budějovicích. Přístroj, který dokáže srovnávat vzorky DNA rychleji než velká laboratoř, by měli podle ministra vnitra Ivana Langera brzy dostat i policisté v dalších krajích. Kriminalisté při vyšetřování srovnávají vzorky DNA stále častěji, jenom na jihu Čech jich loni prošlo rukama laborantů zhruba jeden a půl tisíce.

Sekvenátor je nevýrazně vyhlížející přístroj za 3,6 milionu korun. Policisté na něm dokáží analyzovat i důkazy, které zatím nemohli použít. Má přitom být čtyřikrát rychlejší, mimo jiné i proto, že na rozdíl od starších strojů ho řídí počítač. Analýza je zároveň levnější, zkoumání jednoho vzorku vyjde na 800–1000 korun, dříve bylo až pětkrát dražší.

Analýza a srovnávání vzorků DNA odebraných na místě zločinu a od podezřelých lidí je podle odborníků stále častěji používaná metoda a počet případů, během jejichž vyšetřování k ní policisté sáhnou, prudce roste. Navíc pracují s DNA z řady různých důvodů. „Jenom namátkou – identifikace pachatelů, soudní lékařství, ověření totožnosti osob,“ přibližuje důvody ověřování vzorků DNA genetik z Jihočeské univerzity František Marec.

Nový sekvenátor má takové ověřování zjednodušit a občas umožnit práci s takovým materiálem, který dříve nebyl pro policisty použitelný. „Jsou vzorky, které mají ty úseky DNA rozpadlé na menší fragmenty. My budeme schopni z toho dostat například DNA profil pachatele,“ říká policejní genetička Lenka Dolanská.

V Českých Budějovicích byl u spuštění sekvenátoru ministr vnitra Ivan Langer, který prohlašuje dodání nových přístrojů kriminalistům za další krok své policejní reformy. Odmítl, že by načasování spuštění prvního sekvenátoru DNA souviselo s blížícími se volbami: „Nesouvisí to s volbami, souvisí to s trpělivou, mravenčí, každodenní prací.“

Sekvenátor DNA
Sekvenátor DNA
Více fotek
  • Sekvenátor DNA autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/460/45992.jpg
  • Sekvenátor DNA autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/460/45990.jpg
  • Sekvenátor DNA autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/460/45991.jpg
  • Vzorky DNA autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/460/45993.jpg