Žehnající Kristus patří k Riu stejně jako Copacabana

Rio de Janeiro - Obří socha žehnajícího Krista patří k brazilskému Riu de Janeiro stejně neodmyslitelně jako slavná pláž Copacabana, každoroční festival samby nebo chudinské favely. Tři desítky metrů vysoká socha stojí na hoře Corcovado již od 12. října 1931, kdy byla slavnostně odhalena. Oproti původním očekáváním se 30 metrů vysoká socha nestala ani tak poutním místem, jako spíš turistickou atrakcí. Z vyhlídkové terasy na jejím úpatí se totiž nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na Guanabarskou zátoku a Rio de Janeiro. I díky tomu je socha Krista Spasitele údajně nejnavštěvovanějším místem v Brazílii. Kdo nechce absolvovat fyzicky náročnou a zdlouhavou cestu, nechá se na vrcholek Corcovada vyvézt vlakem, který jezdí po nejstarší elektrifikované železniční trati v zemi.

Nápad postavit na Corcovadu sochu Vykupitele se poprvé objevil v roce 1859. Zrodil se v hlavě kněze Pedra Marii Bosse, který jej přednesl brazilské princezně Isabele. Myšlenka však na dlouhá léta zapadla a znovu se vynořila až s blížícím se stým výročím vyhlášení nezávislosti země v roce 1822. Mezitím byla na vrchol hory vybudována železnice, což plánům na stavbu monumentu hrálo do karet. Základní kámen sochy Krista byl položen počátkem dubna 1922 a následující rok byl v architektonické soutěži vybrán projekt brazilského inženýra Heitora da Silvy Costy. Socha samotná je nicméně dílem francouzského sochaře Paula Landowského. Práce na stavbě monumentu začaly v roce 1926, a o pět let později, 12. října 1931, bylo dokončené dílo slavnostně odhaleno. 

Socha Krista Spasitele je tvořena železobetonovou konstrukcí, která je zvenčí obložena pláštěm z mastku. Tento mimořádně měkký minerál byl zvolen pro svou matně bílou barvu a snadnou opracovatelnost. Zajímavostí je, že malta použitá při stavbě sochy obsahuje kromě běžných ingrediencí i tak „exotické“ složky jako cukr a dokonce velrybí tuk. 

  • socha Ježíše Krista
    socha Ježíše Krista zdroj: Wikipedia
  • Socha Ježíše Krista v Riu
    Socha Ježíše Krista v Riu zdroj: Wikipedia


Dlouhá léta byl riodejaneirský Kristus se svými 30 metry nejvyšší sochou Ježíše na světě. Teprve v roce 1994 jej trumfnul 34,2 metru vysoký monument Kristus Svornosti, vztyčený v bolivijské Cochabambě. Aktuálně nejvyšší sochou Krista se může od loňska vykázat západopolské městečko Świebodzin. Při započtení pozlacené kovové koruny měří Spasitel 36 metrů a pokud se vezme v úvahu i uměle navršený pahorek, z něhož socha vyrůstá, jedná se dokonce o více než 52 metrů.