Nápad postavit na Corcovadu sochu Vykupitele se poprvé objevil v roce 1859. Zrodil se v hlavě kněze Pedra Marii Bosse, který jej přednesl brazilské princezně Isabele. Myšlenka však na dlouhá léta zapadla a znovu se vynořila až s blížícím se stým výročím vyhlášení nezávislosti země v roce 1822. Mezitím byla na vrchol hory vybudována železnice, což plánům na stavbu monumentu hrálo do karet. Základní kámen sochy Krista byl položen počátkem dubna 1922 a následující rok byl v architektonické soutěži vybrán projekt brazilského inženýra Heitora da Silvy Costy. Socha samotná je nicméně dílem francouzského sochaře Paula Landowského. Práce na stavbě monumentu začaly v roce 1926, a o pět let později, 12. října 1931, bylo dokončené dílo slavnostně odhaleno.
Socha Krista Spasitele je tvořena železobetonovou konstrukcí, která je zvenčí obložena pláštěm z mastku. Tento mimořádně měkký minerál byl zvolen pro svou matně bílou barvu a snadnou opracovatelnost. Zajímavostí je, že malta použitá při stavbě sochy obsahuje kromě běžných ingrediencí i tak „exotické“ složky jako cukr a dokonce velrybí tuk.
Dlouhá léta byl riodejaneirský Kristus se svými 30 metry nejvyšší sochou Ježíše na světě. Teprve v roce 1994 jej trumfnul 34,2 metru vysoký monument Kristus Svornosti, vztyčený v bolivijské Cochabambě. Aktuálně nejvyšší sochou Krista se může od loňska vykázat západopolské městečko Świebodzin. Při započtení pozlacené kovové koruny měří Spasitel 36 metrů a pokud se vezme v úvahu i uměle navršený pahorek, z něhož socha vyrůstá, jedná se dokonce o více než 52 metrů.