Británie chce kvůli finanční krizi omezit imigraci

Londýn - Kvůli důsledkům globální finanční krize plánuje Velká Británie omezit příliv přistěhovalců ze zahraničí. V dnešním vydání listu The Times tuto informaci uvedl státní tajemník pro přistěhovalectví Phil Woolas. Podle jeho slov se britská vláda obává, že mezi Brity, kteří v důsledku krize přicházejí o zaměstnání, a mezi přistěhovalci by mohlo kvůli ekonomickým problémům růst napětí.

Woolas prohlásil, že v minulosti bylo „příliš snadné“ dostat se do Británie: „Když lidé ztrácejí zaměstnání, otázka přistěhovalectví začíná být velmi choulostivá.“

Státní tajemník dodal: „Tato vláda nedovolí, aby počet obyvatel vzrostl na 70 milionů. Musí být rovnováha mezi počtem lidí, kteří do země přicházejí a těch, kteří zemi opouštějí.“

Podle statistik vzrostl v Británii počet obyvatel mezi lety 2001 až 2007 na 60,9 milionu. Z velké části to je dáno příchodem nových imigrantů. Každý rok přijde do Británie zhruba o 200 000 lidí víc, než ji opustí. Vládní údaje ukazují, že do země přijde za prací do roku 2031 dalších sedm milionů lidí a do roku 2050 by se počet obyvatel země podle nynějších trendů mohl zvýšit na 78,6 milionu lidí.

Jak nasvědčují průzkumy veřejného mínění - naprostá většina britských voličů podporuje snížení imigrace. Labouristická vláda je pod tlakem veřejnosti, aby zavedla kvóty, také proto, že tento krok slibují voličům opoziční konzervativci, jejichž popularita v posledním roce stále stoupá.

Skupina labouristických a konzervativních poslanců dala počátkem září najevo, že bude prosazovat zavedení limitu 20 000 stálých přistěhovalců ročně, který by se týkal občanů zemí mimo EU. Podle statistik tvoří téměř 70 procent přistěhovalců do Británie lidé pocházející ze zemí mimo EU.

Žádost o azyl
Žádost o azyl