Šíité protestovali v Bagdádu proti dohodě s USA

Bagdád - Desítky tisíc iráckých šíitů dnes demonstrovaly v bagdádských ulicích proti nové americko-irácké bezpečnostní dohodě. Podle ní budou mít USA právo ponechat svou armádu v Iráku ještě přenejmenším tři roky, což se mnohým šíitům nelíbí. Účastníci patřili ke stoupencům radikálního duchovního Muktady Sadra, který vyzval členy parlamentu, aby pro dohodu s USA nehlasovali.

Celou demonstraci lze považovat za protiamerický protest. Vyvrcholila spálením podobizny prezidenta Spojených států George Bushe a ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové. Protest se konal za mimořádných bezpečnostních opatření, v ulicích se objevila nová kontrolní stanoviště a na střechách domů hlídkovali odstřelovači.

Poselství Muktady Sadra bylo určeno poslancům a před davem je přečetl klerikův poradce šajch Abdal Hádí Muhammadaví: „Irácká vláda se zpronevěřuje Bohu i národu a předložila vám dohodu, ačkoli ví, že to poznamená Irák i jeho vládu na mnoho let. Říká-li že dohoda ukončí okupaci, pak vám musím sdělit, že okupant si své základny zachová. Lže každý, kdo tvrdí, že vám tato smlouva zaručuje svrchovanost. Věřím tomu, že naši bratři v parlamentu budou hájit vůli národa, a nikoli okupanta. Nezrazujte lid.“

Většina demonstrantů byla zahalena v iráckých vlajkách a spolu nesli zelené šíitské prapory a volali: „Ne Americe, ne ďáblu, raději zemřeme, než bychom ustoupili Americe, odejděte z Iráku!“

Posledním dnem v roce, tedy 31. prosince, má koaličním armádám v Iráku vypršet mandát OSN. Ten by měla nahradit nová irácko-americká smlouva, která stanoví podmínky, za nichž budou moci Američané v Iráku působit. Iráčtí vyjednavači přinutili americkou stranu k mnoha ústupkům, například v otázce konkrétního data stažení. Je jím konec roku 2011, pokud irácká vláda nepožádá o prodloužení.

Dále Iráčané nepřistoupili na neomezenou imunitu Američanů před iráckými zákony. Podle iráckého práva budou souzeni ti, kdo se mimo službu a mimo svou základnu dopustí závažných trestných činů.

Robert Gates, americký ministr obrany, už začal návrh dohody konzultovat se členy Kongresu. V Iráku má dohoda mnoho odpůrců mezi šíity i sunnity. Premiér Núrí Málikí je šíita a přeje si, aby parlament dohodu schválil do konce roku. Pozorovatelé ale upozorňují, že bude-li se o to pokoušet přes všeobecný odpor, čeká ho politická izolace. Nejvlivnější šíitský hlas v Iráku patří velkému ajatolláhovi Alímu Sistánímu. Ten řekl, že je pro jakoukoli dohodu s USA třeba získat všeobecnou podporu.

Muktada Sadr
Muktada Sadr