Mirek Topolánek je prvním vysokým představitelem státu, který navštívil předsunutou první bojovou základnu kontingentu speciálních sil České republiky v Kandaháru - tzv. 601. skupinu speciálních sil. Setkání se konalo v neformálním duchu, premiér diskutoval s vojáky, poobědval s nimi a vybraným českým a americkým představitelům vojenské základny předal pamětní medaili Karla Kramáře jako poděkování za jejich boj za svobodu.
„Každý, kdo se nachází na této základně uprostřed afghánských hor a bojuje s jednotkami Talibanu, si zaslouží medaili,“ podotýká premiér. Podle něj je příznačné, že medaili dostali kromě českých vojáků i Američané, neboť právě prezident Spojených států Wilson se velkou měrou zasloužil o vznik samostatného Československa, který je dnes připomínán.
Účastí na misích hájíme hodnoty naší civilizace, míní premiér
Topolánek upozornil na důležitost československých legií a poté československé armády pro samostatný stát, ať již po první světové válce nebo při obnově Československa po druhé světové válce, k čemuž výrazně přispěla česká účast v bitvě o Anglii, v Africe nebo na východní frontě. „I dnes naše účast v zahraničních misích přispívá k tomu, že patříme do společenství, které brání mír a hodnoty, na nichž je naše civilizace postavena,“ dodal premiér.
Ještě dnes se premiér vrátí zpět do České republiky, kde se zúčastní slavnostního večera na Pražském hradě. Spolu s ním se také vrací nadporučík Tomáš Krampla, který převezme z rukou prezidenta republiky Medaili Za hrdinství. Tu získá také nadporučík Petr Sekela, nadporučík Radim Košula, praporčík Petr Králík a praporčík Zdeněk Lhota. Řád bílého lva získá generálmajor Ondřej Páleník.