EK: Rozhovory mezi EU a Ruskem o strategickém partnerství by měly pokračovat

Brusel - Rozhovory mezi Evropskou unií a Ruskem o novém strategickém partnerství by měly pokračovat. Vyplývá to z revize vztahů EU-Rusko, kterou dnes schválila Evropská komise. Podle EK ovšem nadále zůstává nepřijatelný ruský vojenský zásah v Gruzii a jednostranné uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie.

Komise ve své zprávě zdůraznila, že Evropská unie může ke vztahům s Ruskem přistupovat odvážně. Rusko totiž podle komise Evropskou unii potřebuje, především hospodářsky. EU je pro Rusko důležitá především jako exportní trh pro nerostné suroviny, zejména plyn.

Zpráva Evropské komise

„Současná finanční krize ukázala, jak Rusko potřebuje modernizovat a diverzifikovat svou ekonomiku. Evropská unie je pro něj v tomto procesu přirozeným partnerem a je hlavním zdrojem zahraničních investic.“

Jednání s Moskvou o nové dohodě, která by měla vymezit pravidla hry ve vztazích mezi EU a Ruskem, Brusel pozastavil v září kvůli srpnovému ruskému vojenskému zásahu v Gruzii.
Obnovením rozhovorů by se měli 10. listopadu v Bruselu zabývat ministři zahraničí EU. O partnerství se bude nepochybně diskutovat i na summitu EU-Rusko v Nice, který se uskuteční koncem příštího týdne.