Barack Obama poprvé vstoupil do Oválné pracovny Bílého domu

Washington - Nově zvolený americký prezident Barack Obama si včera prohlédl Bílý dům, kam se v lednu příštího roku nastěhuje. Obamu s manželkou Michelle pozval na večeři končící prezidentsky pár Bushových. Šlo o první osobní setkání současného a příštího prezidenta Spojených států od Obamova volebního vítězství. Pro Baracka Obamu to bylo poprvé, co vstoupil do Oválné pracovny Bílého domu. 

Prezident Bush s manželkou Laurou přivítali příštího prezidenta a jeho choť Michelle u jižního sloupoví Bílého domu. Po krátké zastávce v přijímacím sále, kde se Obamovým představil vrchní ceremoniář Bílého domu, doprovodil Bush svého nástupce přes kolonádu lemovanou sloupy podél západního křídla do Oválné pracovny. Otevřel mu a dal přednost ve dveřích.

Pozvání pro Obamovy do Bílého domu přišlo nezvykle brzy, necelý týden po volbách. Podle analytiků je to dané krizí, jíž Amerika prochází, a snahou stávajícího i příštího prezidenta o co nejhladší průběh předání moci. Necelé dvě společné hodiny obě strany pochválily.

Schůzka se konala za situace, kdy nejnovější průzkum ukázal, že Bush je
nejméně oblíbeným prezidentem v americké historii. S jeho prací je podle
Gallupova ústavu nespokojeno 76 procent Američanů. Předcházející rekord 67 procent patřil Harrymu Trumanovi, který stál v čele USA v letech 1945 až 1953. I Richard Nixon, jediný americký prezident, který byl donucen k abdikaci, měl vyšší hodnocení. V roce 1974, kdy kvůli aféře Watergate odstupoval, s jeho prací nesouhlasilo 66 procent občanů.

Prohlášení týmu Baracka Obamy

George Bush a Barack Obama vedli širokou diskusi o důležitosti spolupráce během předávání vlády, s ohledem na mnoho ekonomických a bezpečnostních výzev, jímž Spojené státy čelí. 

Obama převezme od Bushe úřad při slavnostní inauguraci 20. ledna příštího roku. Setkání mezi čtyřma očima v Oválné pracovně trvalo zhruba hodinu a oba prezidenti mluvili o americké ekonomice a o otázkách národní bezpečnosti. Podle všeho se Barack Obama chystá zavádět plánované reformy metodou velkého třesku.

Během jejich schůzky provedla první dáma USA Laura Bushová Obamovu manželku Michelle soukromou prezidentskou rezidencí v Bílém domě. Ukázala jí mimo jiné ložnice dětí, které používaly předcházející rodiny prezidentů.

Dcery Obamových, desetiletá Malia a o tři roky mladší Sasha, dnes na návštěvu do Bílého domu nepřijely. Americké televize ukázaly během dne, že je otec ráno odvezl do školy v Chicagu, kde rodina dosud žije. Poté příští prezident odjel do tělocvičny k pravidelnému cvičení.

Dnešní setkání vstoupilo do historie, protože do Bílého domu se po osmi letech vrací demokrat, a to Afroameričan. Navíc v době, kdy demokratická strana pevně kontroluje obě komory Kongresu.

Podle amerických médií se Barack Obama chystá po 20. lednu co nejdříve uvolnit výzkum kmenových buněk a zastavit těžbu ropy v přírodních rezervacích. Údajně též plánuje zavření věznice Guantánamo na Kubě. Část ze 255 vězňů by mohl propustit, zbytek převést do věznic v USA a postavit před civilní soudy.

Na rozdíl od nynějšího nově zvoleného prezidenta Bush Oválnou pracovnu znal, když byl v roce 2000 na první ze dvou čtyřletých období zvolen americkým prezidentem, protože hlavou Spojených států byl v letech 1989 až 1993 jeho otec. Dodržel ale tradici a sešel se při „předávací schůzce“ s Billem Clintonem, od něhož úřad přebíral.

Obama byl v Bílém domě naposledy, když se letos v září zúčastnil mimořádné schůzky vedoucích představitelů kvůli finanční krizi. Prezidentskou kancelář známou jako Oválná pracovna ale ještě nikdy nenavštívil, sdělila novinářům Obamova mluvčí Stephanie Cutterová. Dosud navštívil Bílý dům sedmkrát.
Oblíbenost prezidentů
Oblíbenost prezidentů
Více fotek
  • Oblíbenost prezidentů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/519/51805.jpg
  • George Bush pouští Baracka Obamu do dveří. autor: ČT24, zdroj: čtk http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/517/51693.jpg
  • Laura Bushová a Michelle Obamová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/519/51804.jpg
  • Barack Obama a George Bush autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/519/51802.jpg