ČR možná bude usilovat o eurokomisaře pro energetiku či dopravu

Brusel - Česko možná bude usilovat o post eurokomisaře pro energetiku, dopravu, životní prostředí, vnější vztahy či rozšíření EU. Novinářům to dnes v Bruselu řekl vicepremiér Alexandr Vondra. Podle něj jde ovšem o jeho osobní názor a vláda zatím o těchto postech ještě vůbec nejednala. V současnosti má Česko eurokomisaře pro sociální věci, kterým je sociální demokrat Vladimír Špidla.

Ten na svém místě zůstane do voleb do Evropského parlamentu, které se uskuteční v červnu příštího roku. Pak vznikne nová Evropská komise.

„V nové komisi bychom měli usilovat o portfolio, které bude z hlediska České republiky důležité a bude mít strategický význam. Jsme dopravní křižovatka a jsme svým způsobem energetická velmoc,“ prohlásil Vondra s tím, že si dokáže představit i resort životního prostředí, který má vliv na energetiku a další sektory.

„Nechci dělat kategorické závěry. Říkám, že bych byl velmi rád, kdybychom se soustředili na klíčová portfolia, která ladí se zájmy České republiky, a bylo by dobré, aby osoba, která to bude dělat, byla v těchto věcech zběhlá,“ řekl vicepremiér a doplnil, že musí jít o „politickou figuru“.

Sedmapadesátiletý Špidla by podle informací některých médií rád zůstal v Evropské komisi i nadále, ale zdaleka není jisté, že na místě komisaře. Vladimír Špidla neuvažuje o tom, že by kandidoval do Evropského parlamentu na kandidátce ČSSD.

Eurokomisař Vladimír Špidla zodpovídá dotazy novinářů.
Eurokomisař Vladimír Špidla zodpovídá dotazy novinářů.